Syryjscy uchodźcy ulokowani na szkockiej wyspie Bute w mieście Rothesay, narzekają na swoje warunki. Według relacji imigrantów, na wyspie jest mnóstwo starszych osób, co przygnębia Syryjczyków. Niektórzy z przybyszów mieli przez takie sąsiedztwo popaść w depresję.

Do obozu zorganizowanego dla imigrantów na wyspie pierwsze osoby przybyły już w listopadzie 2015 roku. Choć z początku cieszyli się na nowe, spokojne miejsce do życia, teraz na nie narzekają. Zdaniem imigrantów, wyspa Bute i jedyne miasto na niej – Rothesay – jest pełne starszych ludzi, co ma wprowadzać imigrantów w zły nastrój.

Uchodźcy wskazują na brak perspektyw i możliwości podjęcia pracy. Niektórzy z nich narzekają, że na wyspie nie ma innej opcji jak „tylko umrzeć”. 35-letnia Rasha jest zdania, że właśnie po to na Bute przybywają starzy ludzie. Nastrój, jaki według Syryjczyków ma panować na wyspie, udzielił się mężowi Rashy. 42-letni Abd jest jednym z imigrantów, którzy twierdzą, że popadli w depresję.

„Na początku, oczywiście, byłem naprawdę szczęśliwy, że mogłem przyjechać do UK. Ten kraj jest matką wolności. A teraz, po tylu miesiącach, stałem się przygnębiony. Czuję, że mam jedno wyjście – umrzeć tutaj. Na tej wyspie tylko umierać, nic innego” – mówi 42-letni Abd.

Syryjczycy zwrócili uwagę na to, że gdyby ulokowano ich w jakimś większym mieście – Manchesterze czy Glasgow – mieliby więcej możliwości na rozwój i podjęcie pracy. Także fakt, że w takich miastach jest więcej rodzin uchodźczych, miałby wpłynąć pozytywnie na naukę języka. Jak bowiem mówią, trudno im się nauczyć angielskiego na wyspie, gdzie nie ma zbyt wiele innych imigrantów, a panująca atmosfera zniechęca do działania.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: dailymail.co.uk, bham.pl
pt

...

Zobacz również