Ujawnione ostatnio dokumenty zszokowały Izrael. Okazało się bowiem, że gdyby do skutku doszedł plan jednego z państw, ofiary Holocaustu nie byłyby tak liczne. Niestety, projektu nie udało się zrealizować przez naciski III Rzeszy. O tych rewelacjach donosi izraelska gazeta Haaretz.

Dziennikarze znaleźli nieznane dotąd szerzej dokumenty w chińskich archiwach. Wynika z nich, że już w 1939 roku Republika Chińska miała przygotowany plan ratowania Żydów przed masową zagładą. Pomysłodawcą był Sun Fo, ojciec Sun Jat-sena, który był twórcą i pierwszym prezydentem Republiki Chińskiej. Zgodnie z jego pomysłem, Żydzi z Europy mieli trafić do prowincji Junnan, gdzie udzielona zostałaby im pomoc i ochrona.

Powodów, dla którego Chiny chciały wyciągnąć rękę do Żydów, było wiele. Chińczycy byli zszokowani tym, że USA i Wielka Brytania nie angażują się w pomoc uciskanym przez III Rzeszę Żydom. Chcieli więc po prostu pomóc gnębionej mniejszości. Z drugiej strony udzielając azylu Żydom, chcieli ocieplić swój wizerunek i przyciągnąć do prowincji Junnan dobrze wykształconych ludzi. Ci mieli przyczynić się do szybszego rozwoju kraju.

Pod koniec kwietnia 1939 roku plan był już po konsultacjach międzynarodowych i nic nie stało na przeszkodzie ku jego realizacji. Jednak sami Niemcy postarali się wówczas, by ten nie doszedł do skutku. Ambasador III Rzeszy w Chinach naciskał na władze kraju. Groził, że jeśli zgodzą się na to, Niemcy zbrojnie wesprą Japonię, z którą Chiny właśnie przegrywały wojnę. Groźby te miały sprawić, że planu ostatecznie nie wcielono w życie.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również