Patrząc dziś na szefa MON trudno uwierzyć w historie z jego młodości. Da się wyczuć spory dysonans między obecnym, religijnym i poważnym wizerunkiem Macierewicza a jego dawnym obliczem.

Minister ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Za swoich studenckich czasów dał się poznać jako playboy. Trudno się dziwić – patrząc na stare zdjęcie Macierewicza, można obiektywnie stwierdzić iż był on przystojnym mężczyzną. Mówi się, że nawet po swojej religijnej „transformacji” nie stracił słabości do kobiet.

Uwielbia zaczepiać sejmowe dziennikarki, prawiąc im czasem mało katolickie komplementy – pisał w felietonie dla „Wirtualnej Polski” Andrzej Stankiewicz.

Słabość do kobiet to niejedyne, czego może dziś wstydzić się minister. Czołowy polityk rządzącej partii konserwatywnej jeszcze w l. 70 miał lewicowe poglądy. Fascynowały go latynoskie ruchy rewolucyjne. Podobno nad jego łóżkiem wisiało zdjęcie samego Che Guevary.

Antoniego Macierewicza poznałem w 1968 roku (…) Na dziedzińcu UW podszedł do mnie student pierwszego roku historii, którego zapamiętałem, bo gadał dziwne rzeczy. Że jest zwolennikiem Che Guevary i Fidela Castro i że ma pretensje do Chruszczowa, że w czasie kryzysu kubańskiego nie wypowiedział wojny Stanom Zjednoczonym – opisywał młodego Macierewicza Krzysztof Łoziński w rozmowie z „Wprost”.

Tym, co pozostało w ministrze niezmienne, jest jego nieustępliwość. Obecny szef KOD potwierdza, że determinacja w Macierewiczu nie wygasa.

Tuż przed stanem wojennym czuć już było duże napięcie społeczne. Ja twierdziłem, że powinniśmy przystopować z demonstracjami i wszystkim, co może stać się pretekstem do jeszcze większego konfliktu. Antek twierdził, że trzeba robić strajki, bo „ludzie nie mają co żreć”. Pamiętam, jak mu odpowiedziałem: „Antek, to prawda, w sklepach są puste półki, ale od strajków się nie zapełnią” – wspominał Łoziński.

źródło: WP

...

Zobacz również

Zobacz również