Sekretarz stanu USA – Rex Tillerson – wyjawił jakie priorytetowe cele w polityce zagranicznej stawia sobie na najbliższy czas gabinet Donalda Trumpa. Przeciwników prezydenta z pewnością nie zaskoczy fakt, że przede wszystkim stawia on na poprawę stosunków z Rosją.

Pracujemy przede wszystkim na wybranych kilku obszarach, by sprawdzić, czy istnieją podstawy do odbudowania jakiegoś rodzaju roboczych relacji z rządem Rosji, które byłyby dla nas korzystne – mówi Rex Tillerson.

Współpraca z Rosją ma obecnie przede wszystkim skupiać się w obszarze konfliktu w Syrii. Sekretarz stanu uważa, że w tym momencie relacje obu mocarstw w tym kontekście ,,rozwijają się pozytywnie”.

Za drugi najważniejszy punkt polityki zagranicznej USA Tillerson uważa sprawę Korei Północnej, która obecnie ma być największym zagrożeniem dla USA. Ma nadzieję, że w walce z zapędami Kim Dzong Una pomogą zarówno rosyjskie, jak i chińskie władze.

Musimy zacząć pracować z partnerami nad tym, by pozbawić Koreę Północną podstawowych dostaw, jak dostawy ropy, paliw (…) rzeczy, które łatwiej jest monitorować – przekonuje Rex Tillerson.

W swojej wypowiedzi nawiązał on także do stosunków z Kubą. Przekonuje, że Donald Trump chce kontynuacji normalizacji stosunków z tym krajem, jednak jego władze muszą „podjąć wyzwanie związane z prawami człowieka”.

 

źródło: wolnosc24

...

Zobacz również