Ujawniono dokumenty, które pogrążą światowych przywódców. Nie uwierzysz, kto jest na liście

Ujawniono dokumenty, które pogrążą światowych przywódców. Nie uwierzysz, kto jest na liście Źródło: fot. flickr.com

Wypłynęły szokujące dokumenty, które pogrążą najważniejszych przywódców państw. Na liście są nazwiska z samych szczytów władzy na całym świecie. Te informacje zszokują opinię publiczną, mogą też doprowadzić do poważnych przetasowań w szeregach rządzących.

Kiedy wypłynęły dokumenty dotyczące unikania płacenia podatków nazywane "Panama papers", wstrząsnęło to opinią publiczną. Teraz pojawiła się nowa porcja dokumentów o podobnym znaczeniu. "Paradise papers", czyli "rajskie papiery", to drugi co do wielkości przeciek dokumentów i informacji finansowych na świecie. Swoim rozmiarem znacznie przewyższa pierwszy taki przypadek, czyli sławetne WikiLeaks, które obejmowało ok. 1,7 GB danych. "Rajskie papiery" są nawet tysiąc razy większe. Ustępują jedynie zeszłorocznej rewelacji, wspomnianym już "Panama papers".

Najważniejsi ludzie świata

Na liście osób, których dotyczą dokumenty, są największe nazwiska świata. Niektóre informacje są naprawdę szokujące. Wśród osób, które unikały podatków, inwestując w firmy umiejscowione w rajach podatkowych, jest na przykład królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Dokumenty dotyczą także młodego i dotąd nieskompromitowanego premiera Kanady Justina Trudeau, właścicieli największych portali społecznościowych, czy Donalda Trumpa i Władimira Putina. Miliony funtów należących do królowej Elżbiety zostały zainwestowane na Kajmanach. W tym nie ma wprawdzie nic nielegalnego, jednak jest podejrzenie, że firmy, w które inwestowano, prowadzą wątpliwe humanitarnie praktyki.

Wpływy Moskwy

Na podstawie dokumentów dziennikarze śledczy będą badali związki Donalda Trumpa i ludzi z jego otoczenia z Rosją. Okazuje się, że do USA płynęły bowiem pieniądze nawet z firmy należącej do zięcia Putina. Z informacji zawartych w "Paradise papers" wynika także, że rosyjskie państwowe instytucje finansowe inwestowały setki milionów dolarów w Facebooka i Twittera. Na liście dotąd nie wskazano żadnych polskich nazwisk. To jednak wcale nie musi oznaczać, że Polacy są czyści w tej sprawie. Analiza dokumentów dopiero się zaczęła. Źródło: wiadomosci.wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News