Wielu Polaków na te dane czekało z niecierpliwością. Kancelaria Sejmu właśnie ujawniła oświadczenia majątkowe polskich posłów. Oczywiście największą uwagą cieszy się to należące do bez wątpienia najpotężniejszego człowieka w kraju – Jarosława Kaczyńskiego. Jak się okazuje, prezes PiS ma długi.

Oświadczenie majątkowe Grzegorza Schetyny z dwoma drogimi samochodami czy oświadczenie Ryszarda Petru z zaoszczędzoną niemałą sumą zostały całkowicie przyćmione przez to, jakie złożył Jarosław Kaczyński. Niejednego bowiem ciekawi, jakimi pieniędzmi dysponuje lider partii rządzącej.

Jak wykazał Kaczyński w oświadczeniu, dysponuje oszczędnościami w wysokości 5 tys. złotych oraz jest współwłaścicielem domu o wartości 1,5 mln złotych. W ubiegłym roku miał otrzymać 147 049,50 zł w ramach uposażenia poselskiego, 29 676,96 zł diety i 38 255,10 zł emerytury z ZUS. W sumie uzyskał 214 981,65 zł w ubiegłym roku.

Najciekawsze w oświadczeniu prezesa PiS jest jednak to, że Kaczyński ma długi. Lider PiS przyznał bowiem w dokumencie, że jest dłużny 45 tys. zł Janinie Goss. Kim jest osoba, u której dług ma najpotężniejsza osoba w kraju?

Janina Goss nie rozmawia z mediami ani nie pełni w PiS kluczowych funkcji, jednak – jak twierdzą bliskie prezesowi osoby – jej wpływ na Jarosława Kaczyńskiego jest trudny do przecenienia. Kiedyś powołano ją do zarządu powiązanej z PiS spółki „Srebrna”, a także powierzono prezesurę w powiązanej ze Srebrną spółce wydającej „Gazetę Polską Codziennie”. Janina Goss nadzorowała także Polskie Radio i  przewodniczyła radzie nadzorczej TVP za czasów poprzednich rządów PiS 

Jarosław Kaczyński jest też zadłużony na 135 tys. zł w SKOK Kasie im. Stefczyka z powodu kredytu. Jak tłumaczy, wziął go, aby pokryć koszty leczenia swojej matki.

Pełne oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego dostępne jest tutaj.

 

...

Zobacz również