Jak informowaliśmy wcześniej, na kilka dni przed siódmą rocznicą katastrofy smoleńskiej, ujawniono nagrania z rozmów polityków PO tuż po katastrofie smoleńskiej. Największe kontrowersje wzbudzają słowa przewodniczącego rządowej komisji badającej przyczyny katastrofy, Jerzego Millera. Na światło dzienne wyszły też słowa skierowane na zamkniętym spotkaniu do rodzin ofiar ówczesnego premiera – Donalda Tuska.

W ostatnim odcinku programu „Magazyn Śledczy Anity Gargas” zaprezentowano nagrania rozmów najważniejszych polityków Platformy Obywatelskiej tuż po katastrofie smoleńskiej. Piszemy o tym tutaj.

To jednak nie wszystko, na kilka dni przed kolejną rocznicą katastrofy, portal wPolityce.pl ujawnił stenogram z zamkniętego dla opinii publicznej i mediów spotkania Donalda Tuska z rodzinami ofiar.

– Wiele wątków tej sprawy ma przecież charakter ściśle prawny. Czeka nas jeszcze wiele procedur także o charakterze karnym w przyszłości w związku z odpowiedzialnością za katastrofę etc. Że to spotkanie jest nie dla użytku publicznego tylko urzędowego rejestrowania i znaczy nie widzimy innej możliwości. Także zapis tego spotkania będzie oczywiście w pełni udokumentowany – powiedział na początku spotkania Donald Tusk.

Ówczesny premier Polski zapewnił rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność polityczną za to tragiczne wydarzenie.

– Odpowiedzialność polityczną przyjmuję na siebie. Wszystkie decyzje, jakie w ciągu tych miesięcy zapadały, które podejmowała administracja państwowa, są za moją wiedzą, zgodą – oświadczył Tusk.

Jak dodał, zdawał sobie sprawę, że prokuratura szczegółowo bada sprawę odpowiedzialności poszczególnych osób.

–  I nikt z nas za granicę nie ucieknie – zapewniał Tusk.

Z kolei rodziny ofiar katastrofy pytały premiera Tuska o takie kwestie jak działania ówczesnego rządu w celu usprawnienia śledztwa poprzez wywarcie na stronie rosyjskiej równoprawne jego prowadzenie; pytano również o to, dlaczego „strona polska jeszcze w kwietniu nie wykorzystała niezmiernie istotnych dowodów, jakimi były ciała naszych drogich zmarłych, którymi strona polska w kwietniu dysponowała, ponieważ trumny ze zwłokami przybyły do kraju„.

...

Zobacz również