Jak się okazuje, środki które Unia Europejska zamierza przeznaczyć na każdego uchodźce, którego ma przyjąć Polska wcale nie zostaną skierowane – jak niektórzy błędnie interpretowali – na sfinansowanie ich pobytu w naszym kraju. Zapewnienie warunków socjalnych (wyżywienie, dach nad głową, zasiłki) spadnie na barki samorządów, które zdecydują się przyjąć azylantów. Jednak na ten cel nie dostaną od UE ani grosza.

Co prawda, tak jak wcześniej zapowiadano, polski rząd otrzyma 10 tys. euro za każdego przyjętego uciekiniera z Bliskiego Wschodu, a 6 tys. euro za każdego, który zostanie do nas przekierowany z obozów znajdujących się we Włoszech i Grecji, jednakże środki te mają zostać przeznaczone jedynie na procedury związane ze sprowadzeniem ich do Polski. Szczególnie kosztowne mogą się okazać czynności związane z wykrywaniem potencjalnych terrorystów wśród osób ubiegających się o status uchodźcy.

Cytowana przez portal Onet.pl rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak sprawę skomentowała tak:  Unijne środki otrzymuje polski rząd na procedury przyjęcia, wyselekcjonowania tych osób oraz transport i koszty utrzymania w czasie oczekiwania na decyzję o statusie uchodźcy.

Do Polski w ciągu 2 lat przybyć ma 7 tysięcy uciekinierów z Erytrei i Syrii. Na okres adaptacji znajdą zakwaterowanie w specjalnych rządowych ośrodkach dla uchodźców, potem trafią do gmin, albo parafii, które zdecydują się ich przyjąć.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

ds, źródło: Onet.pl/”Rzeczpospolita”

Zobacz również