Przywódcy Unii Europejskiej ani myślą odpuszczać rządowi Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem postawili naszemu krajowi ostateczne ultimatum, którego odrzucenie ma być fatalne w skutkach.

Tym razem sprawa dotyczy uchodźców. Unijny komisarz do spraw migracji, Dimitris Awramopulos zagroził, że jeśli Polska, Czechy i Węgry nie zaczną wykonywać postanowień o relokacji uchodźców w najbliższych tygodniach, to Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Drzwi są wciąż otwarte, powinniśmy przekonać wszystkie kraje członkowskie, żeby wywiązały się ze swoich zobowiązań. Państwa muszą pokazać solidarność teraz – powiedział unijny komisarz.

Decyzja ta jest związana z oddaleniem przez Trybunał Sprawiedliwości skargi Słowacji i Węgier na narzucenie wszystkim państwom członkowskim Unii przymusowej relokacji uchodźców. Zdaniem przywódców wspólnoty teraz kraje takie jak Polska muszą w końcu przyjąć do siebie Syryjczyków uciekających przed wojną.

Jeśli kraje, które nie przyjęły ani jednej osoby, albo od dłuższego czasu nie wykonały żadnych działań w tym kierunku, nie zrobią nic w nadchodzących tygodniach, będziemy rozważać ostatni krok w procedurze, aby skierować sprawę do Trybunału – zagroził Dimitris Awramopulos.

źródło: rmf24.pl

...

Zobacz również

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków