Unijne władze postanowiły skończyć z solidarnościową polityką ws. rosyjskich embarg na produkty pochodzące z krajów członkowskich. Od teraz każdy kraj indywidualnie będą negocjowały warunki zniesienia embarg. Polscy przedsiębiorcy są oburzeni. 

Jeszcze do niedawna unijni przywódcy nawoływali do solidarności w sprawie rosyjskich embarg, po to by indywidualne negocjacje nie utrudniały rozmów na linii UE-Rosja. Teraz, po porozumieniu jakie zawarła Komisja Europejska z Rosją, każdy kraj UE będzie mógł indywidualnie negocjować warunki zniesienia embarga m.in. na wieprzowinę.

 – Nie mam złudzeń, że to uderzy w Polskę i może oznaczać wyrugowanie nas z unijnego rynku wieprzowiny – ostrzega jeden z przedstawicieli władz weterynaryjnych z Warszawy.

Jak przekonują polskie władze weterynaryjne, kraje zachodniej Europy bardzo szybko dojdą do porozumienia z Rosją ws. embarga na wieprzowinę i spełnią rosyjskie warunki tj. nie będą kupowały wieprzowiny w Polsce i w krajach bałtyckich ze względu na występujący tam afrykański pomór świń (Rosja nie uznaje tzw. stref buforowych).

Porozumienie na linii Komisja Europejska i Rosja oznacza całkowite wykluczenie polskich przedsiębiorców nie tylko z rynków rosyjskiego i azjatyckiego ale także z unijnego.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rmf24

Zobacz również