Udowodniono, że kurczaki mają taką samą osobowość i inteligencję jak psy

Udowodniono, że kurczaki mają taką samą osobowość i inteligencję jak psy Źródło: źródło: pixabay.com

Jak dotąd wśród najinteligentniejszych zwierząt wymieniano delfiny, słonie, szympansy czy psy. Praktycznie wszystkie wśród zwierzęcych inteligentów to ssaki. Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że nie tylko przedstawiciele ssaków mogą wykazać się sprytem i inteligencją. 

Amerykańscy badacze w intelektualnej czołówce umieszczają także przedstawiciela ptaków. Nie chodzi tu jednak o kruka, który cieszy się statusem bardzo pojętnego zwierzęcia, ale o... kurę. Okazuje się bowiem, że ten niepozorny ptak-nielot ma bardzo rozwinięty swój ptasi mózg i osobowość.

Badania prowadzone na kurach udowodniły, że te potrafią wykazać się inteligencją, która niespotykana jest u ludzi przed 7. rokiem życia. Kury potrafią działać podstępem i okazywać emocje, a także dyskryminować inne kury. Według Loro Marino, jednego z badaczy, kurczaki wiedzą też jak działać zgodnie z wytycznymi Machiavellego.

 - Zachowania kurczaków są wyrafinowane, występuje wśród nich dyskryminacja, pojawiają się makiaweliczne interakcje oraz umiejętność złożonych socjalnych zachowań, podobnych ludzkim - mówi Marino.

Samce kur, koguty, potrafią wykazać się też przebiegłością w relacjach samiec-samica. Samce stosują zazwyczaj sztuczkę, by kopulować z partnerką - przekonują ją, że wskażą jej drogę do jedzenia, a potem wyprowadzają z dala od pozostałych samic. Samice także umieją popisać się inteligencją. Kury są w stanie bezwzględnie ignorować nieatrakcyjnego dla nich samca.

Co więcej, zwierzęta te znają pojęcie hierarchii - ustępują tym osobnikom, które uznają ważniejsze. Każda kura rozumie też, czym jest działanie na swoją korzyść - wiedzą, że jeśli czeka ich lepszy pokarm, poczekają na niego nawet wtedy, gdy mogą zadowolić się zwykłym jedzeniem.

Kury opracowały też 24 różnych sygnałów głosowych czy system postaw i gestów, które pokazują sobie wzajem w ramach komunikowania. Co więcej, samice wykazują matczyną opiekę, a każdy osobnik jest zdolny do kombinowania i posiada własną osobowość.

 - Kurczaki bywają mylnie postrzegane jako takie, którym brak cech psychologicznych, które dostrzegamy u innych inteligentnych zwierząt i zwyczajowo postrzegane są jako głupsze od innych zwierząt - podkreśla Marino.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News