uczniowie powrót do szkoły kolejność
Pixabay.com sobima
Joanna Szwalikowska - 24 Listopada 2020

Uczniowie wrócą do szkół po feriach zimowych. Dariusz Piontkowski zdradził kolejność, wszystko jest już jasne

Już po zakończeniu ferii zimowych uczniowie będą mogli powrócić do nauczania stacjonarnego. Przynajmniej według dotychczasowych założeń rządu. Wszystko będzie odbywało się jednak stopniowo. W pierwszej kolejności do szkół mają powrócić dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, ósmoklasiści, a także ostatnie klasy szkół zawodowych.

Jak zapowiadano już wcześniej, uczniowie będą powracali do szkół stopniowo. Jednoetapowy powrót wszystkich w jednym terminie spowodowałby duże zagrożenie epidemiologiczne. Prawdopodobnie mielibyśmy do czynienia z kolejnym lawinowym wzrostem zakażeń, a w konsekwencji kolejnym lockdownem, którego wszyscy chcielibyśmy uniknąć.

Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarłŚwierzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarłCzytaj dalej

W jakiej kolejności uczniowie powrócą do szkół?

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowicz wypowiedział się na temat powrotu dzieci do szkół. Wskazał również, które dzieci jako pierwsze zakończą naukę zdalną oraz powrócą do nauczania w trybie stacjonarnym. Z pewnością będą to dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej, ponieważ to właśnie one najgorzej radzą sobie w nauce w domu.

Dariusz Piontkowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Białymstoku, przypomniał informację o tym, że w całym kraju ferie odbędą się w jednym terminie. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania najnowszych obostrzeń, wszystkie dzieci będą odbywały ferie w terminie od 4 do 17 stycznia. Tym samym zaapelował o pozostanie w domu i powstrzymanie się od wyjazdów do kurortów wypoczynkowych.

Powrót dzieci do szkół planowany jest więc na poniedziałek 18 stycznia. Były minister edukacji i nauki został zapytany między innymi o to, czy po feriach, uczniowie będą mogli wrócić do szkół. Jak przyznał, właśnie temu miała służyć zmiana ich terminu. Podkreślił jednak, że to przynajmniej część uczniów będzie miała możliwość powrotu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Będziemy postulowali, by w pierwszej kolejności wróciły tam dzieci najmłodsze z klas I-III, ósmoklasiści, maturzyści i ostatnie klasy szkół zawodowych, te, które prowadzą zajęcia praktyczne, a jeżeli liczba zachorowań spadnie bardzo mocno, to wtedy być może także i pozostali uczniowie będą mogli wrócić do stacjonarnych zajęć - mówił Piontkowski podczas konferencji prasowej.

Powrót wszystkich dzieci w jednym terminie jest bardzo mało prawdopodobny. Byłby to nieprzemyślany oraz bardzo ryzykowny krok, który prawdopodobnie w szybkim tempie przyniósłby opłakane skutki.

Wiceminister odpowiedział również na pytanie dotyczące przeprowadzenia klasyfikacji po zakończeniu pierwszego półrocza. Jak przyznał, w całej Polsce nie ma jednego terminu zakończenia półrocza, bowiem planowo, ferie w różnych województwach miały odbywać się w innych terminach.

Dzisiaj grzeje:

  1. Wielkie zmiany dla emerytów już od 1 grudnia. ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłaty
  2. Wiceminister edukacji ujawnił plan powrotu do szkół. Wszystko ma związek ze zmianą terminu ferii, ważna wiadomość dla każdego rodzica
  3. Ministerstwo przekazało kluczowe informacje dla wszystkich Polaków. Każdy musi się podporządkować

- Jak rozumiem, większość dyrektorów pozostanie prawdopodobnie przy tych terminach, które przyjęli w swoich szkołach - dodał Piontkowski. Wiceszef resortu przypomniał również o zmianach, jakie zostały dokonane w zakresie egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego. Jedną z wymienionych przez niego rzeczy było ograniczenie obowiązującego materiału.

Przyznał, że pojawiły się już wstępne propozycje dotyczące zmian w podstawie programowej. Dodał, że obecnie można już przesyłać swoje uwagi oraz propozycje. Jak zapowiedział, ostateczne rozporządzenie zostanie opublikowane do połowy grudnia. Zapytano go również o próbne matury, na co odpowiedział, iż resort zaproponuje przeprowadzenie ich w okolicy marca w stosownym reżimie sanitarnym. To do szkół będzie jednak należała decyzja, czy zdecydować się na takie rozwiązanie, czy też nie.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Ponad pół wieku spędził w szpitalu. Media obiegła wiadomość o śmierci pacjenta
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Kolosalny błąd w liczeniu zakażonych w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało prawidłową liczbę
  4. Pacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitala
  5. Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje trzech księży, wszyscy zmarli w niedzielę
  6. Gessler ma lepsze niż wszyscy sposoby na robienie naleśników. Skorzystasz z przepisu gwiazdy TVN?
  7. Środki dla rolników rozdzielono pospiesznie. Teraz okazuje się, że w USA pieniądze w dużej mierze trafiły do oszustów
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News