Uczniowie przestali wierzyć w szkoły, inne instytucje triumfują. "Bijemy rekordy"

Uczniowie przestali wierzyć w szkoły, inne instytucje triumfują. "Bijemy rekordy" Źródło: Unsplash/ Ben Mullins

Uczniowie i ich rodzice najwyraźniej nie wierzą już w skuteczność polskiego systemu edukacji. To dlatego swój wyjątkowo korzystny czas mają teraz korepetytorzy. "Korki" nie są już lekcjami dla najsłabszych.

Uczniowie coraz częściej uczą się podczas dodatkowych zajęć. Korepetycje, dawniej zarezerwowane dla dzieci, które nie radziły sobie w szkołach, teraz stają się powszechnym rozwiązaniem nawet dla najlepiej uczących się. Wynika to ze spadku zaufania do szkolnictwa - rodzice tracą wiarę, że szkoła jest w stanie skutecznie przekazać wiedzę.

Uczniowie szturmują korepetycje

Korepetycje stają się coraz bardziej intratnym zajęciem. Sytuacja zmieniła się kilka lat temu, gdy prywatne lekcje zaczęli pobierać nie tylko najgorsi uczniowie, lecz także ci lepsi, by zdobyć jeszcze większą wiedzę. Teraz korepetycje mające rozwijać, a nie tylko wyrównywać umiejętności, to norma.

Prywatni nauczyciele mają za cel przygotować uczniów do egzaminów kończących kolejne etapy nauki. Rodzice przestali wierzyć, że ich dzieci osiągną na maturach wystarczająco dobre wyniki, czerpiąc wiedzę tylko z zajęć w szkole. Potwierdzają to statystyki - w roku szkolnym 2016/17 rynek korepetycji, według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej, wart był 4 miliardy złotych. Prawdopodobnie wynik jest jednak niedoszacowany. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zawodzi system - szkoła nie budzi zaufania

Choć Ministerstwo Edukacji Narodowej jest świadome popularności korepetycji, nie jest w stanie jej powstrzymać. Popyt na prywatne lekcje jest napędzany chaosem w edukacji - przepełnione klasy, zajęcia na dwie zmiany, słabo opłacani nauczyciele - to wszystko wpływa na poziom zajęć w klasach. I uczniowie, i rodzice, mają uzasadnione obawy, że wynik egzaminu może nie być korzystny, stąd naturalna potrzeba uzupełnienia wiedzy na dodatkowej lekcji, prowadzonej indywidualnie i w spokoju.

Dzisiaj grzeje: 1. Gwiazda TVN przez chorobę syna rzuciła karierę. Jest nieuleczalnie chory, dla niego poświęciła wszystko
2. W zaproszeniu weselnym napisali, że nie chcą prezentów tylko pieniądze. Ale kwota, jaką kazali każdemu włożyć do koperty powaliła wszystkich gości

Popularność i masowość korepetycji nie jest przypadkowa - nie wzięłaby się, gdyby nie poczucie, że szkoła nie spełnia swojej roli. Ewidentnie widać, że zawodzi system - na pewno nie można winić za to samych nauczycieli, których w szkołach czeka ciężka praca za niekoniecznie satysfakcjonujące pieniądze. Przecież nieprzypadkowo prywatnych lekcji udzielają także nauczyciele - specjaliści. Okazuje się, że w dobrych, satysfakcjonujących warunkach można skutecznie przekazać wiedzę. I chyba właśnie do tego, by zapewnić takie warunki, powinni dążyć rządzący polskim szkolnictwem.

Najlepsze newsy dnia:

  1. MILIONY Polaków oszukanych. Oszuści sprzedawali rozcieńczone mleko
  2. Dramat polskiej piosenkarki. Jej kochanek popełnił samobójstwo, znaleziono go w wannie z workiem foliowym na głowie
  3. Rodzice katowali małego chłopca, zapłakany spojrzał na okno i wziął rozbieg. To było dziewiąte piętro
  4. Nawet 25 tysięcy złotych dodatku do emerytury! Nowy program PiS
  5. TVP: Straszna katastrofa lotnicza za granicą! Skrzydło rozcięło dom, pilot wyleciał w powietrze

Źródło: Onet

Następny artykuł