Uczniowie - absurdalny wymóg
Marek BAZAK/East News
Aneta Wasilewska - 11 Września 2020

Spora grupa uczniów musi spełnić absurdalny wymóg, żeby uczęszczać na lekcje. Lekarze rozkładają ręce

Uczniowie wrócili do szkół. Nowa sytuacja, jaka występuje w związku z sytuacją epidemiologiczną, doprowadziła do tego, że spora grupa dzieci musi spełniać absurdalny wymóg, by uczęszczać na lekcje. Jak na takie stanowisko dyrekcji reaguje Ministerstwo Edukacji Narodowej i lekarze? Niestety, ich zdania różnią się od siebie.

Uczniowie od nowego roku szkolnego muszą przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wprowadzono szereg wytycznych, które obejmują częstsze mycie rąk, dezynfekcję i przebywanie w mniejszych grupach podczas przerw. Co więcej, każdy rodzic wie, że do szkoły przyprowadzić może jedynie zdrowe dziecko. Niestety, to właśnie ten przepis zaczął wywoływać absurdalne sytuacje.

Tomasz Komenda ogłosił radosną nowinęTomasz Komenda ogłosił radosną nowinę. Nikt nie spodziewał się lepszych wieściCzytaj dalej

Uczniowie z katarem. Czy to alergia, czy koronawirus?

Gazeta Wyborcza opisała przypadek pani Doroty z Rzeszowa, która w ostatnich dniach otrzymała telefon od szkoły, do której chodzi jej córka. Mama miała przyjechać po dziewczynkę dziesięć minut po tym, jak ją zostawiła w szkole. Pani Dorota usłyszała, że jej córka ma katar i nie może przebywać w placówce. Co więcej, nauczycielka wytłumaczyła, że dyrekcja obrała stanowisko, by wszystkie dzieci musiały zaprezentować zaświadczenie, że są alergikami. W przeciwnym razie muszą wrócić do domu.

- Poprosiłam, żeby zmierzono jej temperaturę. Bo katar ma stale, choć nie ma alergii. Gdybym nie przyprowadzała jej do szkoły zawsze, kiedy smarka, musiałabym starać się o nauczanie indywidualne dla niej albo sama zająć się nauczaniem domowym - powiedziała pani Dorota, której córka ma wadę układu oddechowego.

Dziewczynka tego dnia mogła zostać w szkole. Nie miała gorączki, jedynym objawem był katar. Jednak tłumaczenie nauczycielki może zastanawiać. Dyrekcja szkoły nie pozostawia złudzeń na temat zaświadczeń, ale czy rzeczywiście może wymagać od rodziców, by przedstawiali zaświadczenia o alergii dziecka?

- Dzieci mają być w szkole zdrowe, bez żadnych objawów choroby, kataru, kichania, chyba że dziecko ma alergię i mamy zaświadczenie od lekarza. Sama jestem alergikiem, więc rozumiem to doskonale. Są różne wady, wszystko to rozumiemy. Wystarczy, że lekarz rodzinny wypisze zaświadczenie, rodzic je nam dostarczy i nie ma problemu. Będzie zaświadczenie, dziecko może smarkać cały rok - zapewniła dyrektorka szkoły, do której uczęszcza córka pani Doroty.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polacy wśród ofiar zamachu na WTCWśród ofiar byli Polacy, nieprawdopodobna tragedia rodzin. Dziś mija 19 lat od zamachu na WTCCzytaj dalej

Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej i lekarzy

Co więcej, stanowisko dyrektorki podtrzymuje MEN, które zwraca uwagę, by szkoły honorowały zaświadczenia lekarskie o alergii, gdy w szkole pojawia się dziecko np. z katarem siennym.

- W przypadku kiedy w szkole/przedszkolu pojawia się dziecko z objawami charakterystycznymi dla alergii w postaci kataru siennego, należy honorować zaświadczenie lekarskie potwierdzające alergię u dziecka. W przypadku kiedy w szkole pojawia się dziecko z zaświadczeniem od lekarza, iż jest zdrowe i może uczęszczać na zajęcia, należy takie zaświadczenie honorować. Lekarz na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego i podmiotowego dziecka posiada kompetencje, aby dokonać rzetelnej oceny jego stanu zdrowia - brzmi stanowisko MEN.

Konsekwencją takiego podejścia do tematu są niewyobrażalne kolejki do lekarzy. Uczniowie z alergiami poszli z rodzicami po zaświadczenia, które zdaniem lekarzy nie mają najmniejszego sensu. By stwierdzić alergię potrzeba więcej niż przeprowadzenia badania w gabinecie lekarskim. Lekarze muszą dość do tego, co jest podłożem potencjalnej alergii.

Dzisiaj grzeje:

1.Porażające nagranie z polskiej szkoły. Ojciec wtargnął do podstawówki, córka błagała, żeby przestał
2. Mandat na ponad 2 miliony złotych? Rekordziście grozi również więzienie
3. Przyłapali Andrzeja Dudę w środku nocy na gorącym uczynku. Zdjęcia nie pozostawiają wątpliwości

- Zaświadczenia o stanie zdrowia na potrzeby placówek oświatowych wystawia się jedynie wówczas, gdy stan zdrowia dziecka wymaga specjalnego traktowania, np. specjalnej diety lub zwolnienia z niektórych zajęć WF, a tutaj takie przesłanki nie występują - przekazała dr n. med. Artur Bijoś, konsultant w dziedzinie pediatrii dla województwa podkarpackiego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tadeusz Rydzyk na politycznej wojnie. Nikt się tego nie spodziewał
  2. Zmarła gwiazda serialu "Gra o tron". Cały świat w żałobie po śmierci wybitnej aktorki
  3. Fani Małgorzaty Foremniak zamarli, wygląda strasznie. Co się stało aktorce?
  4. Ministerstwo milczało, lekarze właśnie wszystko ujawnili. Polacy nie mieli pojęcia, co ich czeka
  5. Ministerstwo właśnie wszystkich powiadomiło. Pilnie zamykane szkoły i zajęcia prowadzone w trybie zdalnym w kolejnych polskich miastach
  6. Teraz pełno ich w sklepach, mówią o nich "owoce mocy". Niesamowicie poprawiają wygląd skóry i stan naczyń krwionośnych, nie przegap sezonu

Ślub - nowotwórNowotwór był bezlitosny, dawali jej tylko 3 dni życia. W ostatniej chwili poślubiła narzeczonego, potem wydarzyła się niebywała rzeczCzytaj dalej

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News