Wytyczne dla uczniów szkół podstawowych
Pikio.pl
Irmina Jach - 9 Stycznia 2021

Jest potwierdzenie, nowe wytyczne dla szkół podstawowych. Ważne zmiany, trzeba wiedzieć

Rodzice mają nadzieję, że ich dzieci wrócą w mury placówek edukacyjnych tuż po feriach zimowych. Mimo że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, rząd opublikował wytyczne na wypadek ewentualnego kontynuowania nauki w trybie stacjonarnym. Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował o „wejściu w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół po 17 stycznia”.

W piątek 8 stycznia minister edukacji poinformował, że decyzja o powrocie uczniów do szkół tuż po feriach zimowych nie została jeszcze podjęta. Rodzice z niecierpliwością oczekują na wiadomość o zakończeniu nauki zdalnej. Czy nowe wytyczne są zapowiedzią rychłych zmian?

Uczniowie wrócą do szkół po feriach zimowych?

Zapowiedziano, że odpowiednie dyspozycje zostaną wydane przez premiera Mateusza Morawieckiego w przyszłym tygodniu, tuż po zakończeniu specjalistycznych konsultacji z Radą Medyczną. Wiemy, jak będzie wyglądał ewentualny powrót do szkół.

Na rządowej stronie pojawiły się zasady, które obejmują między innymi wymóg stworzenia stałych grup uczniów, przebywających w konkretnych salach lekcyjnych, którymi opiekować będą się przyporządkowani nauczyciele.

Zajęcia będą musiały zostać zorganizowane w taki sposób, by dzieci z poszczególnych klas nie miały ze sobą żadnego kontaktu. Reżim sanitarny będzie obowiązywał kilkulatków uczęszczających do klas I-III szkół podstawowych.

Spojrzał na sufit w łazience i zamarł. Szybko zrobił zdjęcie, w panice chciał dzwonić na służbySpojrzał na sufit w łazience i zamarł. Szybko zrobił zdjęcie, w panice chciał dzwonić na służbyCzytaj dalej

Wśród zasad przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny znajdują się także zasady dotyczące higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika szkoły.

Do szkół będą mogły uczęszczać jedynie dzieci, które nie mają żadnych objawów zdrowotnych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych. Wykluczeni z zajęć będą także uczniowie, których rodzice znajdują się w izolacji domowej.

Opiekunowie, którzy odbierają i odprowadzają swoich podopiecznych do szkół, również powinni być w dobrej kondycji fizycznej. Rodzice mogą przebywać w przestrzeni wspólnej placówki, o ile zachowają dystans wynoszący co najmniej 1,5 m.

Konieczne będzie także zasłanianie nosa i ust, noszenie jednorazowych rękawiczek ochronnych oraz mycie i dezynfekcja dłoni. W takie same środki powinny zostać zaopatrzone dzieci. Kupno leży w gestii rodziców.

Sale, korytarze oraz inne pomieszczenia wspólne będą wietrzone co godzinę, a w razie potrzeby także podczas zajęć. Zajęcia wychowania fizycznego powinny odbywać się na boiskach szkolnych lub poza budynkami placówek. Należy zrezygnować także z gier kontaktowych.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News