Uczciwość - tak czy nie
pxfuel
Aneta Wasilewska - 13 Września 2020

Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Zgadasz się?

Uczciwość jest opłacalną cechą? Może nie warto wywiązywać się z danego wcześniej słowa, jeżeli działa to na naszą korzyść. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Powiada się, że "warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca". Uczciwość dziś rozumiana jest na wiele sposobów, a w zależności od potrzeby może być na kilka sposobów interpretowana. Zakładając, że mowa o uczciwości w znaczeniu wywiązywaniu się z danego słowa i przestrzeganiu norm moralnych, może się okazać, że nie warto na nią stawiać. Korzyści znaleźć można zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie.

Warto się zastanowić, jakie są powody, by być uczciwym. Przede wszystkim dzięki niej w naszym życiu nie będzie pojawiać się więcej stresu. Jeżeli nie dotrzymujemy słowa bądź nie przestrzegamy norm społecznych, to poziom stresu rośnie. Może dochodzić do tego, że będziemy się martwić sytuacją, w której już wcześniej mogliśmy inaczej zareagować. Kiedy kłamiemy, że coś zrobimy lub zrobiliśmy, zawsze może się to odwrócić przeciwko nam, a kiedy kłamstwo wyjdzie na jaw, uczucie wstydu szybko nie zniknie.

Dzisiaj grzeje:

1. Tomasz Komenda spojrzał w kamerę i powiedział słowa do ojca zgwałconej i zabitej dziewczyny. Wszyscy je zapamiętają

2. Tragiczny wypadek. Samochód osobowy z impetem wjechał pod ciężarówkę. Zginęła jedna osoba

3. Jarosław Kaczyński się wygadał. Wszyscy wpadli w trwogę po jego wyznaniu, chodzi o córkę Marty Kaczyńskiej

Oczywiście, że uczciwość nie zawsze się opłaca. Jednak, działanie jedynie na swoją korzyść w długofalowym wymiarze, może przynieść więcej negatywnych skutków, niż tych pozytywnych. Chcąc krótkiej uciechy, warto działać nieuczciwie, jednak jeżeli interesuje nas pozytywny efekt na dłużej, warto się zastanowić na tym, czy uczciwość nie jest wyjściem z sytuacji. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Raczej kierujecie się w swoim życiu uczciwością, czy robicie tak, by wam się opłaciło, niezależnie od skutków waszego działania.

Najlepsze newsy dnia:

  1. PAP: Zatrważające doniesienia ws. śmierci dziennikarki TVP w uwłaczających warunkach. Ujawniono najważniejsze fakty
  2. Strażnicy aż osłupieli. Gdy weszli do lasu, opadły im ręce, zdjęcia mówią wszystko
  3. Zenek Martyniuk w podręcznikach szkolnych? Nie żartujemy, dotarliśmy do zdjęć
  4. Do tej pory milczała. Przyszła żona Tomasza Komendy w końcu wyjawiła prawdę
  5. Ludzie musieli uciekać z mieszkań, służby pilnie przystąpiły do działania. Ogromna katastrofa spadła w nocy na miasto za granicą
  6. Przenigdy, pod żadnym pozorem nie wyrzucaj obierek po ogórkach. Są cenniejsze niż każdy myślał

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News