12-latka popełniła samobójstwo po skorzystaniu z Ubera. Jej bliscy oskarżają kierowcę

12-latka popełniła samobójstwo po skorzystaniu z Ubera. Jej bliscy oskarżają kierowcę Źródło: Facebook

Uber znalazł się w centrum tragicznej historii. Dziewczynka zamówiła przez popularną aplikację samochód, który zawiózł ją na miejsce, gdzie popełniła samobójstwo. Rodzice oskarżają kierowcę o niedopełnienie obowiązków.

Uber jest chwalony przez użytkowników za prostotę w użyciu i dostępność. Wystarczy telefon i kilka kliknięć, by kierowca zawiózł nas do wybranego celu. Ta prostota okazała się zgubna w przypadku 12-letniej Benity Diamond z Orlando. Dziewczynka zamówiła przejazd na miejsce, w którym chwilę później popełniła samobójstwo. Choć dzieci nie mogą korzystać z Ubera, kierowca nie zareagował. Był to dla niego kolejny rutynowy przejazd. Nie spodziewał się, że jego pasażerka zdecydowała się targnąć na swoje życie.

Uber winien zaniedbania? Rodzice domagają się zmian

Teraz rodzice zmarłej dziewczynki oskarżają Ubera, że pośrednio przyczynił się do śmierci dziecka. Zarzuty stawiane są kierowcy, który nie zareagował, gdy okazało się, że jego pasażerką jest samotna dziewczynka. Załamani rodzice twierdzą, że gdyby mężczyzna zastosował się do regulaminu, do tragedii by nie doszło. 

- Kierowca Ubera w ogóle nie przestrzegał polityki firmy, nie zadawał żadnych pytań na temat jej wieku, nie zapytał, dlaczego jest sama - mówili na konferencji.

Tamtego dnia Benita wstała rano, zanim obudzili się inni domownicy, wzięła telefon swojej matki, pobrała aplikację i zamówiła przejazd do centrum miasta. Zapłaciła kartą podarunkową. W liście pożegnalnym miała napisać, że dziwi ją, jak łatwo dziecko może zamówić Ubera.

Kierowca, według regulaminu aplikacji, powinien jednak odmówić przejazdu. Zasady mówią wyraźnie, że jeśli miał wątpliwości, czy pasażerka ma ukończone 18 lat, powinien sprawdzić jej dokumenty. Gdy wyszłoby na jaw, że Benita jest za młoda - musiałby odmówić. Osoby poniżej 18. roku życia mogą być przewożone Uberem tyko pod opieką dorosłych.

Rzecznik firmy zapowiedział, że Uber potraktuje sprawę poważnie i przeprowadzi kontrolę wśród kierowców. Tym, którzy przewozili niepełnoletnich, może grozić utrata dostępu do aplikacji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Co dokładnie mówi regulamin? Nie ma wątpliwości

Regulamin, jaki udostępniony jest na polskiej stronie Ubera, nie pozostawia wątpliwości. Osoby niepełnoletnie nie mogą ani posiadać konta w aplikacji, ani korzystać z przejazdów. W punkcie 3. czytamy:

- Aby móc uzyskać Konto, użytkownik musi mieć przynajmniej 18 lat lub być w wieku uznanym za wiek pełnoletniości w danym systemie prawnym (jeżeli jest to wiek inny niż 18 lat). 

Niżej zaś napisano wprost, że "Usługa jest niedostępna dla osób w wieku poniżej 18 lat". Warto też pamiętać, że regulamin zakazuje także dorosłym użytkownikom udostępniania niepełnoletnim swojego konta.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Największa tajemnica Jana Pawła II! Kim byli prawdziwi rodzice Karola Wojtyły?
  2. Emilia Krakowska trafiła DO SZPITALA! Znamy stan zdrowia uwielbianej przez Polaków aktorki
  3. Tragiczna wiadomość. Nie żyje twórca uwielbianego przez Polaków serialu Polsatu
  4. Beata Tyszkiewicz ma problemy z sercem. Spisała testament, zgromadziła astronomiczne oszczędności
  5. Dramatyczne wieści o uwielbianej bohaterce "Barw Szczęścia". Przerażająca choroba rujnuje jej życie
  6. TVP przekazuje alert RCB dla kilku województw. Zaleca nie wychodzić z domu i zabezpieczyć dobytek

Źródło: Popularne

Następny artykuł