Tyszkiewicz: Oglądam się za siebie. Grożą mi śmiercią

Tyszkiewicz: Oglądam się za siebie. Grożą mi śmiercią Źródło: Fot. YouTube/Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota

Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza inni polscy samorządowcy zaczęli otrzymywać niebezpieczne pogróżki. Wielu z nich, jak prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, bierze je na poważnie. Samorządowiec otwarcie przyznał, że zaczął oglądać się za siebie.

Zamach na prezydenta Gdańska sprawił, że organy państwa i politycy przestali przymykać oko na wszelkie pogróżki i obelgi pod adresem osób publicznych. Służby zajęły się m.in. sprawą gróźb pod adresem Donald Tuska, czy osób popierających akt przemocy dokonany przez Stefana W. Podobne groźby otrzymał także Wadim Tyszkiewicz. Mord na Adamowiczu dodał odwagi innym żądnym śmierci polityków osobom, czego dowodem jest skandal z Nowej Soli w województwie lubuskim. Tam na jednej z ulic napisano spray'em następujące słowa: "Tyszkiewicz, ty będziesz następny". Te słowa zyskały ogólnopolski rozgłos, a współpracownicy Wadima Tyszkiewicza skierowali sprawę do organów ścigania. Samorządowiec i prezydent Nowej Soli od 16 lat przyznaje jednak, że zaczął bać się o swoje życie i oglądać się za siebie, czego nigdy wcześniej nie robił pomimo tego, że doświadczał w swoim życiu nieprzyjemnych sytuacji.

Wadim Tyszkiewicz: "Po śmierci Pawła zacząłem oglądać się za siebie"

W rozmowie z mediami Tyszkiewicz przyznał, że grożący mu napis na ulicy uświadomił mu, w jak wielkim niebezpieczeństwie może się znajdować. - Na początku nie poczułem nic. Potem nagle zdałem sobie sprawę, że wykonuję zawód podwyższonego ryzyka. Jestem prezydentem miasta - wydaję setki różnych decyzji, które mogą się komuś nie spodobać. Zawsze może znaleźć się ktoś, kto będzie miał do mnie żal czy pretensje i będzie chciał się zemścić - powiedział.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM Prezydent wyznał również, że zamach na Pawła Adamowicza spowodował także, że zaczął bać się o własne życie. - Nigdy dotąd się nie bałem. Czasami nawet kozaczyłem, ostro reagując na złe i nieprzyzwoite zachowania ludzi na ulicach. Po tym, jak zginął Paweł Adamowicz zrozumiałem jednak, że mam fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Zakładałem, że skoro jestem wysportowany i umiem się bić, to obronię się przed ewentualnym napastnikiem. Po śmierci Pawła zacząłem oglądać się za siebie - dodaje Tyszkiewicz.

Obecny rząd jest odpowiedzialny za atmosferę, która doprowadziła do tragedii

Zdaniem prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza za mowę nienawiści, która "pomogła" w zabójstwie Pawła Adamowicza odpowiada Prawo i Sprawiedliwość i uprawiana przez nie narracja. Na poparcie swojej tezy przytoczył przykład akcji billboardowej mającej na celu zdyskredytowanie niepokornych sędziów w oczach społeczeństwa. - [...] agresja i nienawiść były zawsze. Ale nie na takim poziomie i nie tak, żeby w ich podsycanie zaangażowały się organy państwa - tego w wolnej Polsce nie było. Prokuratura i media publiczne są w rękach partii rządzącej. PiS sieje nienawiść wobec opozycji za publiczne pieniądze. Są na to setki przykładów. Antysemickie "Plastusie" zohydzające Owsiaka, to tylko jeden z nich i wcale nie najświeższy - powiedział Tyszkiewicz. Prezydent opisał również przykład listu, który otrzymał od mężczyzny skazanego za morderstwa, który cieszył się z reformy sądownictwa. - Władza wznieca też wrogość wobec sędziów - przecież temu służyła ta niesławna akcja billboardowa. I to przynosi efekty. Pół roku temu dostałem wiadomość od mężczyzny skazanego za brutalne zabójstwa. Napisał mi, że teraz, po zmianie władzy, jest szansa na to, że ktoś zrobi porządek z sędziami, a on zostanie uznany za niewinnego. Dziękował Bogu, że PiS doszedł do władzy. Znaczące, prawda? - dodał. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Paweł Adamowicz był wyjątkowym prezydentem. Wzruszające zdjęcia pokazują, jak żył
  2. Puszka WOŚP Adamowicza pęka w szwach! Suma wystrzeliła mocno do góry
  3. Wyrok sądu: "Je*ać białych ludzi" to nie rasizm ani mowa nienawiści
  4. Córka prezydenta jest oszałamiająco PIĘKNA! Aż trudno uwierzyć, co robi ze swoim życiem
  5. Co łączy Małgorzatę Braunek i Korę? Ta informacja zmrozi wam krew w żyłach!
źródło: tokfm.pl Następny artykuł