Tysiące Polaków na skraju śmierci. PiS odbiera im darmowe leki

Tysiące Polaków na skraju śmierci. PiS odbiera im darmowe leki

Polskie społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie, z czego cieszy się chyba jedynie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osób w podeszłym wieku przybywa, a młodych mogących sfinansować ich leczenie brak. Teraz Prawo i Sprawiedliwość odwraca się od swoich wyborców i zabiera im niezbędne do życia medykamenty. 

Jednym z flagowych programów socjalnych Prawa i Sprawiedliwości, którym partia zdobyła sobie tak wielkie poparcie, był projekt 75+. Zakładał on stworzenie listy darmowych, dla osób po siedemdziesiątym piątym roku życia osób. Niestety wprowadzony 1 maja program wcale nie poprawił sytuacji polskich seniorów. Darmowe są jedynie leki, uwzględnione na specjalnej liście. Znaczy to, że niektóre osoby nie łapią się na stuprocentową refundację w ogóle. Teraz negatywne skutki nowelizacji tegorocznego budżetu dotkną także tych, którzy z 75+ realnie korzystają.

Wielkie cięcie

W budżecie na rok 2017 na finansowanie programu dla seniorów przeznaczono początkowo 564 miliony złotych. Rząd postanowił jednak, że finalnie przekaże na ten cel znacznie mniej. Z racji nowelizacji ze wspólnej puli ubędzie bowiem 54 milionów złotych. Media już wcześniej alarmowały, że podobny scenariusz może się ziścić, gdy socjalna inicjatyw obozu zakładała 20 milionów oszczędności. Na temat obecnej sytuacji wypowiedział się Tomas Latos z Prawa i Sprawiedliwości. - Wyjaśnienie jest proste. Trudno jest trafić w punkt i wydać wszystkie środki, ponieważ nie da się przewidzieć, ile recept zostanie wypisanych seniorom w danym miesiącu i ile to będzie kosztować - powiedział polityk PiS, dodając, że nie wie, na co pójdą zaoszczędzone pieniądze.

Co na to opozycja

Na działanie Zjednoczonej prawicy, jak można było się spodziewać, negatywnie zareagowała opozycja w postaci posła Platformy Obywatelskiej. Michał Szczerba krytycznie wypowiedział się o cięciach, twierdząc, że jest to najgorsza z możliwych decyzji. - Minister podjął najgorszą z możliwych decyzji, bo zabrał pieniądze tym, którzy ich najbardziej potrzebują. Mógł, widząc, że w programie powstały oszczędności, poszerzyć listę leków 75 plus, aby seniorzy, chociaż w listopadzie i grudniu płacili za leki mniej z własnej kieszeni - powiedział polityk PO. źródło: se.pl Następny artykuł