Nikogo już nie dziwią doniesienia o tysiącach imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, którzy próbują dostać się do zachodnich krajów Unii Europejskiej. Jak się jednak okazuje, nie są oni jedynymi, którzy pragną rozpocząć nowe lepsze życie na zachodzie Europy.

Angielska prasa informuje, o nowej fali tysięcy imigrantów, tym razem z Karaibów, którzy przemierzają ponad 6 tysięcy kilometrów do Turcji, by stamtąd przedostać się do Grecji, a później do krajów zachodniej Europy.

Taki obrót spraw może dziwić, ponieważ dotychczas imigranci z Karaibów starali się przedostać na teren Stanów Zjednoczonych, które są oczywiście bliżej, a droga do przemierzenia bezpieczniejsza. Jednak w USA imigranci nie mogą liczyć na tak wielką pomoc socjalną jak w Niemczech czy Wielkiej Brytanii więc są gotowi zaryzykować.

Także trasa podróży imigrantów z Karaibów jest dosyć zaskakująca. Najpierw drogą powietrzną docierają do Wielkiej Brytanii lub Holandii, potem jako zwykli turyści samolotem lub busami docierają do Turcji. Na miejscu podają się za Syryjskich imigrantów, trafiają do obozów, a stąd drogą morską do Grecji i dalej do krajów zachodniej Europy.

Jak podają europejskie służby graniczne, dotychczas zidentyfikowano 550 (400 w ubiegłym roku i 150 od początku 2016) imigrantów z Karaibów, głównie z Dominikany. Jednak to są jedynie oficjalne szacunki, bo w praktyce jest ich najprawdopodobniej o wiele więcej, ponieważ większości udaje się oszukać urzędników i są uznawani za imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Szacunkowa liczba wszystkich imigrantów z Karaibów, którzy dostali się już do krajów Europy Zachodniej lub są w trakcie podróży to prawdopodobnie kilka tysięcy.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: dailymail

...

Zobacz również