Tylko połowa Polaków deklaruje niezachwianą wiarę w Boga
Wiadomości Pikio - 13 Marca 2016

Tylko połowa Polaków deklaruje niezachwianą wiarę w Boga

Jak wynika z najnowszego badania Centrum Badania Opinii Społecznej, tylko nieco ponad połowa Polaków deklaruje niezachwianą wiarę w Boga. 

Niezachwianą wiarę w Boga zadeklarowało w badaniu CBOS 56% respondentów. Jedna czwarta Polaków przejawia chwile zwątpienia w swojej wierze. Z kolei 5% Polaków nie wierzy w osobowego Boga ale są przekonani o istnieniu "jakiejś siły wyższej", o jeden procent mniej pytanych nie potrafi natomiast określić czy Bóg istnieje czy nie, z uwagi na brak wiarygodnych dla nich dowodów. 3% Polaków deklaruje z kolei brak wiary w jakiekolwiek siły wyższe.

Ponadto, aż 20% osób deklarujących niezachwianą wiarę w Boga albo w ogóle nie uczestniczy w praktykach religijnych, albo robi to rzadko. Regularne uczestniczy w praktykach religijnych 2/3 badanych z grupy deklarującej niezachwianą wiarę.

10% niewierzących w osobowego Boga uczestniczy w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, tak samo jest w przypadku 44% mających chwile zwątpienia oraz 26% nie mogących określić czy Bóg istnieje czy nie.

CBOS zapytał Polaków również o wiarę w życie po śmierci i zbawienie. 36% pytanych wierzy, że po śmierci trafiamy albo do piekła, albo do nieba; 31% Polaków wierzy w życie pozagrobowe ale nie wie co nastąpi po śmierci; 18% z nas w ogóle nie wierzy w życie po śmierci i uważa, że jest ona definitywnym końcem egzystencji.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źrodło: cbos / newsweek
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News