Dramat 13-letniej Ani i jej rodziny. Dziewczynka od urodzenia nie oddycha samodzielnie w trakcie snu. Zdiagnozowano u niej bezdech senny. Kiedy zasypia, jej najbliżsi odchodzą od zmysłów. Tylko operacja może z niej znieść klątwę Ondyny, jak nazywa się tę chorobę.

Od kiedy się urodziła, Ania jest nieustannie podłączana do respiratora i rurki tracheotomijnej. Teraz pojawiła się szansa. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie podjęli się operacji, dzięki której dramat małej Ani dobiegnie końca.

ZOBACZ TAKŻE: Przerażająca choroba wróciła do Polski po 50 latach! Dzieci masowo giną, rodzice w rozpaczy

Każda noc budzi przerażenie. Tylko operacja może z niej znieść klątwę Ondyny

Rodzice 13-latki przeżywają prawdziwe katusze. Każdej nocy nasłuchują bardzo donośnego dźwięku sprzętu, który podtrzymuje procesy życiowe ich córki. Kiedy dźwięk ustanie, biegną do niej czym prędzej, by sprawdzić czy żyje. Matka Ani mówi, że najgorsze są noce, kiedy biegnie do niej kilkanaście razy.

– Każdej nocy jest stres, budzenie się, sprawdzanie, czy wszystko działa. Operacja może jej dać spokojny, zdrowszy sen. Nie będzie już musiała mieć rurki tracheotomijnej, którą ma od urodzenia – powiedziała reporterom RMF24 matka Ani, pani Katarzyna.

13-latka przyznała przed zabiegiem, że co prawda boi się czekającej ją operacji, ale bardzo się z niej cieszy, bo da jej to szanse na normalne życie i oddychanie podczas snu.

Dziewczynka jest już po skomplikowanej operacji

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie podjęli się operacji polegającej na wszczepieniu specjalnych elektrod. Dziewczynka jest już po zabiegu i musi być pod ścisłą opieką lekarzy, dopóki lekarze nie będą mieli absolutnej pewności, że nic już nie zagraża jej bezpieczeństwu.

– Dotarliśmy do nerwów przeponowych, które wchodzą potem do klatki piersiowej. Na nerwy założono elektrody, które w połączeniu z generatorami stymulacji będą przekazywały impulsy. Jest to pierwsza operacja w Polsce z powodu tego zespołu niekontrolowanego oddechu. 13-letnia Ania w nocy musi być cały czas pod kontrolą. Przypadków „klątwy Ondyny” na świecie jest zaledwie kilkaset – poinformował w rozmowie z reportem RMF24 szef kliniki neurochirurgii Wojciech Maksymowicz.

ZOBACZ TAKŻE: Zaraza atakuje polskie przedszkola. Mają 1 cm i szybko atakują dzieci

Źródło: RMF24

Na co Polacy wydają pieniądze z 500 plus? Fakty zaskakują! [ZDJĘCIA]


Nie jedz TYCH rzeczy przed snem!

...

Zobacz również