Po 21 latach nieobecności, w końcu polski klub awansował do Ligi Mistrzów. Ta trudna sztuka udała się Legii Warszawa, która nie tylko przerwała niechlubną serię ale i zarobiła naprawdę ogromne pieniądze.

Już za same eliminacje stołeczny klub zgarnął od UEFA 2,7 miliona euro, jednak przy zarobkach z fazy grupowej jest to  kwota niespecjalnie imponująca.

12,7 milionów euro – tyle Legia dostanie od UEFA za udział w fazie grupowej Champions League. Do tego należy doliczyć około 4 miliony z praw telewizyjnych i marketingowych.

Razem daje to około 18 milionów euro, a więc trochę mniej niż 80 milionów. To niemal tyle, co cały budżet Legii (120 mln), więcej niż budżet Lecha Poznań (50 mln), nie wspominając już nawet o innych klubach Ekstraklasy.

Nie należy również zapominać o innych korzyściach, choć ich dokładna wartość jest trudna do oszacowania. Podczas fazy grupowej LM przy Łazienkowskiej raczej nie będą narzekać na frekwencję, co oznacza dla Legii spore zyski z biletów. Z pewnością wzrośnie również rozpoznawalność klubu, a więc i jego marketingowa wartość, za czym w przyszłości pójdą większe pieniądze od sponsorów.

Legia znalazła się w niezwykle trudnej grupie z Realem Madryt, Borussią Dortmund i Sportingiem Lizbona. W Warszawie chyba nawet najwięksi optymiści nie liczą na awans jednak w ramach ciekawostki można dodać, że Legia jest… jedynym mistrzem kraju w swojej grupie.

źródło: blaugrana, wprost

 

...

Zobacz również