Po konferencji prasowej prezesa IPN-u Łukasza Kamińskiego, na której poinformował on o zabezpieczeniu teczek dotyczących Lecha Wałęsy znalezionych w domu, w którym mieszkał Czesław Kiszczak, szef TVP Jacek Kurski podjął decyzję o zmianie ramówki w TVP1 i wyemitowaniu filmu reżyserii Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka „TW Bolek”.

O 22.20 w TVP1 po Sprawie dla Reportera – film dokumentalny G. Brauna „TW Bolek” oraz dyskusja historyków – napisał Jacek Kurski na swoim profilu na Twitterze.

Film dokumentalny „TW Bolek” powstał w 2008 roku i opowiada o kontaktach Lecha Wałęsy z funkcjonariuszami SB w latach siedemdziesiątych.

Produkcja Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka zostanie wyemitowana zamiast przedtem zaplanowanych w ramówce: programu publicystycznego i filmu „Widmo”.

– Rozpoczęto oględziny akt znalezionych w domu Kiszczaka. W paczce znajdowały się dwie teczki, w tym list z kwietnia 1996 roku, w których Kiszczak dokumentuje współpracę Lecha Wałęsy z SB. List nie został wysłany. Znalezione akta składają się z teczki personalnej i teczki pracy. W teczce personalnej znajduje się 90 dokumentów, w teczce pracy 279 – powiedział Łukasz Kamiński

W teczce personalnej znajduje się zobowiązanie do współpracy z SB podpisane – Lech Wałęsa „Bolek”. W teczce pracy są doniesienia i notatki ze spotkań. Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana – dodawał prezes IPN-u

TVP proponowała Lechowi Wałęsie debatę w sprawie informacji o jego współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa, były prezydent odmówił jednak, argumentując że w zaproponowanych terminach ma zajęty kalendarz – mówił Jan Pawlicki szefujący TVP1.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

ds, źródło: Wirtualnemedia.pl

Zobacz również