TVP pilnie przekazała tragiczną wiadomość. Wyjątkowa osoba nie żyje

TVP pilnie przekazała tragiczną wiadomość. Wyjątkowa osoba nie żyje Źródło: youtube.com/SlowTV Relax&Background

TVP przekazała z samego rana bardzo smutną informację. Niezwykły świadek historii, odznaczony przez Andrzeja Dudę, nie żyje. Jego świadectwo jest wiecznym dowodem pomocy Polaków w ukrywaniu Żydów w trakcie trwania hitlerowskiej okupacji.

TVP z samego rana zaskoczyła swoich widzów. Stacja przekazała informację mówiącą o tym, że odznaczony przez Andrzeja Dudę przyjaciel Polski, świadek historii i ofiara Holocaustu (zamordowano jego całą rodzinę) teraz nie żyje. Mężczyzna, który przez lata starał się wzmacniać relacje polsko-izraelskie i apelował o powstanie Muzeum Polaków ratujących Żydów zrobił dla relacji z wyznawcami judaizmu więcej niż niejeden polityk.

TVP przekazuje smutną informację. Świadek historii nie żyje

Osobą, która zmarła dzisiaj w Izraelu w wieku 88 lat jest Abraham Izaak Segal, który był jednym z ocalałych Holocaust Żydów. Bezmiar okrucieństwa hitlerowskiego okupanta, który zabił mu ukochanego brata, rodziców i dziadków szczęśliwie go ominął. Wszystko dzięki pomocy polskich rodzin, które z narażeniem życia ukrywały go przed straszliwą śmiercią.

O śmierci mężczyzny, który do końca życia opowiadał o swojej wdzięczności względem Polaków, poinformował dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej, który rok temu wręczył mężczyźnie nadany przez prezydenta medal Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP, za jego działalność i kultywowanie pamięci. Z racji słabego stanu zdrowia mieszkańca Izraela, odznaczenie zostało przekazane mu w jego domu w Qiryat Ata pod Hajfą.

- To dla mnie bardzo przykra wiadomość, bo Abraham Segal wiele dla mnie znaczył – powiedział dr Szpytma.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Do końca życia był wdzięczny za ratunek

Po latach ukrywania się u polskich rodzin, które kryły go przed okupantem, Segal wyjechał do Palestyny, gdzie chciał zacząć nowe życie, wolne od przerażających wspomnień. Nigdy jednak nie zapomniał o kraju swojego urodzenia i praktycznie do momentu, do którego pozwalało na to jego zdrowie, przyjeżdżał do Polski, aby propagować pamięć o tamtych wydarzeniach i bohaterskiej postawie Polaków.

- Cwynarowie uratowali mnie jednego, ale dzięki nim żyje troje moich dzieci, 14 wnuków, dziewięciu prawnuków i żyć będą kolejne pokolenia - mówił Segal przy okazji otwarcia Muzeum Ulmów w Markowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. To OBRZYDLIWE! Córka ukrytą kamerą nagrała, co opiekunka wyprawia z jej chorą matką. Tego aż nie da się oglądać! Nóż się otwiera w kieszeni!
  2. Cała prawda o karierze Roksany Węgiel. To, co powiedziała zwali was z nóg. Fani są w szoku!
  3. Tragedia na zachodzie Polski. Wielu mieszkańców we łzach informuje o najgorszym, spotkał ich dramat
  4. Godlewska twierdzi, że została zgwałcona ze szczególnym okrucieństwem. Porażające nagranie w sieci
  5. Koszmarny wypadek wstrząsnął mieszkańcami. TVP przekazała tragiczną wiadomość, nie żyją 4 osoby
  6. Gwiazdor "Kiepskich" Grabowski wstrząsnął fanami. Porażająca prawda o domu aktora

źródło: TVP Info

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News