Karczemna awantura w Sejmie ws. pieniędzy dla TVP. Posłowie zaczęli opuszczać debatę

Karczemna awantura w Sejmie ws. pieniędzy dla TVP. Posłowie zaczęli opuszczać debatę Źródło: fot. Flickr

TVP w ostatnich tygodniach jest obiektem nieustannych sporów w przestrzeni publicznej. Niestety, awantura przeniosła się także do Sali Posiedzeń w Sejmie, gdzie nie zabrakło krzyków i skandalicznych zachowań. Chodzi o pieniądze dla Telewizji Polskiej.

TVP na brak pieniędzy nie może narzekać. Jako telewizja publiczna jest w uprzywilejowanej pozycji, gdyż fundusze przyznaje im to ugrupowanie, które aktualnie rządzi. Jednak ostatnie kwoty zaproponowane przez rząd budzą ogromny sprzeciw wśród członków opozycji.

Dyskusja w Sejmie toczyła się w sprawie nowelizacji ustawy o abonamencie RTV. Przewiduje ona rekompensatę dla publicznych środków medialnych z tytułu utraconych w latach 2018-2019 opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Kwota, na jaką wyceniono straty, jest ogromna - prawie 1,3 miliarda złotych.

TVP dostanie rekompensatę? To więcej niż się spodziewano

Oburzenie wywołuje także fakt, że wycenione straty sięgają tak wysokich kwot. W porównaniu z poprzednią rekompensatą, sytuacja jawi się wręcz jako kuriozalna. Za okres w latach 2010-2017 rekompensata wynosiła niecały miliard złotych. Ta nad którą obecnie głosowano miała przewidywać okres jedynie dwóch lat.

Dyskusja, jaka toczyła się w Sejmie, była bardzo głośna i burzliwa. Warto zauważyć, że wątpliwości do przedstawionego projektu wyraziło również Biuro Legislacyjne Sejmu.

- Biuro podnosi, że poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych jest objęty prawem Unii Europejskiej; projekt ustawy może zostać uznany za plan pomocy publicznej podlegający notyfikacji Unii Europejskiej - powiedział jeden z przedstawicieli biura.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Awantura w Sejmie. Posłowie wychodzą z sali

Przyprawia o smutek fakt, że podobne awantury stają się powoli w Sejmie normą. W ostatnich latach blokowanie mównicy, skandowanie haseł, rzucanie papierami oraz zachowania całkowicie nieprzystające posłowi RP, miały miejsce dość często. Tym razem również nie obyło się bez skandalu.

Michał Kamiński, odnosząc się do opinii Biura Legislacyjnego, złożył wniosek o "odroczenie procedowania nad tym projektem ustawy do czasu doręczenia posłom jednoznacznej opinii Komitetu Integracji Europejskiej o zgodności tego projektu z prawem Unii Europejskiej". Wniosek został odrzucony.

W chwili, gdy posłowie totalnej opozycji zorientowali się, że projekt nie zostanie uchwalony, gdyż koalicja rządząca ma większość, postanowili opuścić salę. Posłowie PO-KO, PSL oraz Nowoczesnej demonstracyjnie udali się w kierunku wyjścia.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Martyna Wojciechowska w Playboyu. Ta sesja przeszła do historii polskiego show-biznesu
  2. Hanka Bielicka, Polacy ją uwielbiali. Na jaw wyszła jej największa tajemnica
  3. Przed tym nowotworem możesz się uchronić, ale uważaj na słońce. Bywa niebezpieczne
  4. Grób Agnieszki Kotulanki wygląda niewiarygodnie. Niesamowity widok w rocznicę jej śmierci
  5. Wstrząsający wywiad z wnuczką Millera. Została opluta, pobita i obrzucona kamieniami

źródło: Na Temat

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News