TVP poinformowało o żałobie w europejskim kraju. Nie żyje były prezydent

TVP poinformowało o żałobie w europejskim kraju. Nie żyje były prezydent Źródło: pikio.pl

TVP podało informacje o śmierci ważnego europejskiego polityka. Zmarły 86-latek w przeszłości pełnił najwyższą funkcję w jednym z większych europejskich państw. Cały kraj pogrążył się w żałobie.

TVP przekazało informacje z Francji o śmierci ważnego polityka, byłego prezydenta kraju. 86-latek przegrał z chorobą, o której media pisały już od dłuższego czasu. W kraju nad Sekwaną może zostać ogłoszona żałoba narodowa.

TVP informuje o śmierci ważnego polityka

Urodzony w 1932 roku Jacques Chirac pełnił we Francji wiele ważnych funkcji. W latach 1977-1995 pełnił funkcję mera w stolicy kraju - Paryżu. Dwukrotnie zasiadał na fotelu premiera Republiki Francuskiej - w latach 1974-1976 oraz 1984-1986. Ukoronowaniem jego politycznej kariery była prezydentura w latach 1995-2007. Na tym stanowisku zastąpił go dopiero Nicolas Sarkozy.

Jacques Chirac przez ekspertów ze świata polityki był przypisywany do skrzydła konserwatywnego. Popierał jak najsurowsze kary dla przestępców, ponadto był zwolennikiem gospodarki liberalnej, wolnorynkowej. Był zaangażowany w politykę jeszcze za kadencji Charlesa de Gaulle'a, do którego ruchu sam dołączył. Co ciekawe, wcześniej był członkiem partii komunistycznej, ale z czasem uznał to za błąd i przeszedł do skrzydła konserwatywnego. To również ostatni prezydent Francji, który urodził się przed II wojną światową.

Zmarły francuski polityk niegdyś ostro skrytykował Polskę

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

O ówczesnym prezydencie Francji głośno było w kraju nad Wisłą w okolicach 2003 roku. Jeszcze przed wejściem Polski do UE nastąpił międzynarodowy skandal związany z planowaną agresją USA na Irak. Francja oraz Niemcy nie popierały stanowiska Stanów Zjednoczonych, co znacznie ochłodziło stosunki pomiędzy mocarstwem zza oceanu a Unią. 

Dzisiaj grzeje: 1. Znany muzyk jest w szpitalu, jego stan jest krytyczny. Rodzina prosi o modlitwę
2. Zaciągnął 12-latkę w krzaki i brutalnie zgwałcił. Potem oddał koledze, który nie miał dla niej litości

Sporym problemem okazał się fakt, że amerykańską agresję poparły państwa kandydujące do członkostwa we wspólnocie europejskiej, takie jak Czechy czy właśnie Polska. Chirac wtedy nie szczędził ostrych słów wobec Polaków, mówiąc "Stracili dobrą okazję do milczenia". 

Źródło: Wikimedia Commons/Wilson Dias/ABr

Najlepsze newsy dnia:

  1. 4-latka pogryziona w Pendolino. Personel nie udzielił ŻADNEJ pomocy
  2. Ola Kwaśniewska ogłosiła radosną nowinę. Zewsząd spływają gratulacje
  3. Świeżo upieczona mama odwiedza syna wcześniaka w szpitalu. Jak widzi, co zrobiły z nim pielęgniarki, zalewa się łzami
  4. Burza po mocnych słowach Dziewulskiego o śmierci Woźniak-Staraka. Rodzinie zmarłego może być przykro
  5. Mały chłopiec odrabiał lekcje przy świetle ulicznych latarni. Zobaczył to mężczyzna z drugiego końca świata i natychmiast zareagował

Źródło: TVP

Następny artykuł