Wyjątkowa Polka nie żyje. Telewizja publiczna przekazała rozrywające serca rodaków wiadomości

Wyjątkowa Polka nie żyje. Telewizja publiczna przekazała rozrywające serca rodaków wiadomości Źródło: pixabay.com/_Alicja_

TVP poinformowało o śmierci wyjątkowej Polki. Wiele osób w naszym kraju będzie wstrząśniętych najgorszą możliwą wiadomością dotycząca zasłużonej kobiety. Odeszła z tego świata w podeszłym wieku.

TVP poinformowało o śmierci najstarszej michalitki i jednej z najstarszych zakonnic w Polsce. W nocy z wtorku na środę, w domu Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu odeszła siostra Gabriela Sporniak. 17 czerwca skończyłaby 108 lat. 

TVP przekazało informację o śmierci wyjątkowej Polki. Kim była Gabriela Sporniak?

Najstarsza michalitka na świecie, do tej pory była jedyną żyjącą osobą, która poznała współzałożycielkę i pierwszą przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła - Annę Kaworek. To właśnie ona wzięła pod opiekę 5-letnią wówczas siostrę Gabrielę. 

Siostra Gabriela urodziła się w 1911 roku w małej miejscowości Rogi, koło Krosna. Dziewczynka na chrzcie otrzymała imię Helena. Praktycznie nie znała swoich rodziców: ojciec trafił do niewoli rosyjskiej, a matka zmarła na ciężką chorobę. Tak trafiła do specjalnej ochronki, prowadzonej przez siostrę Annę Kaworek. 

Ciężkie dzieciństwo i niełatwa droga

Dziewczynki przyjmowane do ochronki przez siostry zakonne, nie miały łatwego życia. Mieszkały razem z siostrami w skromnych warunkach, w ubogich chatach. Jedzenia czasem też im brakowało, ale siostra Gabriela nie raz wspominała, że pomimo tego nikt się nie uskarżał. Były nauczone życia w modlitwie i pokorze. Nauczono ich także obowiązków, dziewczynki potrafiły się zajmować gospodarstwem, a także opanowały podstawowe umiejętności z tym związane.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Główną domeną siostry Gabrieli było szycie i haftowanie, które potem wiele razy jej się w życiu przydawało. Nawet jak skończyła już 100 lat, to ciągle szyła ornaty, stuły i sztandary, z czego słynęła w całym zakonie. 

Życie zakonne było dla niej czymś naturalnym. Angażowała się w pomoc w każdej chwili swojego życia, jej niegdyś też podano pomocną dłoń. Przed wojną założyła i prowadziła przedszkole w Skaryszewie. Nie tylko nim kierowała, ale także zajmowała się prozaicznymi czynnościami jak sprzątanie, szycie i pranie. Placówkę potem przejął samorząd, ale w 2012 roku nadano mu imię siostry Gabrieli Sporek. 

  1. Jolanta Kwaśniewska doświadczyła CIĘŻKICH chwil po urodzeniu Oli. Aż nie mieści się w głowie, jak postąpił jej mąż! To straszne
  2. Kora Jackowska też była OFIARĄ księdza! "Wpychał mi jęzor do ust i gmerał w majtkach". Prawda zwali was z nóg
  3. Tragiczna wizja Jackowskiego. Ostrzega, że Polacy mają duży problem, najbliższe miesiące mają być koszmarem
  4. Dziś miliony widzów włączą TVN. Telewizja pokaże film Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"
  5. Odbierze wam mowę. Właśnie ujawniono PRAWDZIWY powód rozstania Meghan Markle z pierwszym mężem
  6. Smutne wiadomości obiegły rano polskie media. Nie żyje wielki artysta, który na zawsze zapisał się w historii

źródło: TVP

Następny artykuł