Czegoś takiego jeszcze nie było. Telewizja Polska wykorzystując materiał PIKIO.PL, na którym nasz 23-letni reporter z mikrofonem z kostką portalu wypytuje działacza KOD o jego wstrząsające dywagacje na temat ofiar śmiertelnych mogących pomóc obalić PiS, wmawiała swoim widzom, że rozmowę prowadzi… ich 52-letni dziennikarz, Jacek Łęski. 

TVP wykorzystało wywiad, którego Marcin Skubiszewski, kontrowersyjny działacz KOD, udzielił 23-letniemu Albertowi Wójcikowi z portalu PIKIO.PL podczas protestu pod Sejmem. W trakcie rozmowy za plecami obserwujących pojawił się dziennikarz TVP, Jacek Łęski, który nagrał fragment rozmowy telefonem. Stacja postanowiła wyemitować materiał i choć można byłoby to uznać za naruszenie praw autorskich z racji faktu, iż nie była to konferencja prasowa, tylko ekskluzywny wywiad (to tak, jakby konkurencyjna stacja nagrywała autorski program TVP będąc na widowni), to już się nie czepiamy, bo sprawa jest dużo bardziej absurdalna.

Ku zaskoczeniu wszystkich, TVP emitując materiał przekonywało swoich widzów, że… rozmowę prowadzi i pytania zadaje Jacek Łęski, który w rzeczywistości nie odezwał się ani słowem. Dźwięk jednak jest na tyle wyciszony, że widz mógł uznać, że to jego głos. To szczególnie kuriozalne z racji tego, iż mimo odpowiedniego wykadrowania, widać kontury postaci rzeczywiście prowadzącej wywiad oraz część mikrofonowej kostki, która w niczym nie przypomina tej z TVP. Nie przeszkadzało to dziennikarzom TVP kuriozalnie wmawiać widzom, że rozmowę prowadzi 52-letni Jacek Łęski, który przecież wygląda zupełnie inaczej.

– W tym serwisie rozmowa Jacka Łęskiego dziennikarza Telewizji Polskiej z jednym z działaczy KOD – w ten sposób zapowiadano emisję materiału w TVP.

– Jacek Łęski, dziennikarz Telewizji Polskiej, wczoraj wieczorem właśnie przed sejmem rozmawiał z panem Marcinem Skubiszewskim, który mówił on jakie uważa, że są dalsze kroki jeśli chodzi o protesty na ulicach Polski – podano po raz kolejny.

Materiał został wykorzystany w głównym wydaniu Wiadomości oraz programach TVP Info. Sam Łęski na szczęście ani razu nie wspomniał, że to on prowadził rozmowę, ale zrobili to kilkukrotnie na antenie inni pracownicy stacji. Problem polega na tym, że portale i internauci komentujący sprawę dali się wprowadzić w błąd i pisali w swoich artykułach, że rozmowę ze Skubiszewskim prowadził Łęski. Można więc uznać, że mimo kuriozalnej metody, TVP udało się przekonać widzów, że 23-letni reporter PIKIO to w rzeczywistości 52-letni Jacek Łęski z TVP.

Do działu prawnego TVP zostało już wysłane oficjalne pismo z kancelarii prawnej.

 

...

Zobacz również