Naukowiec analizuje propagandę w "Wiadomościach". Tak źle w TVP jeszcze nie było

Naukowiec analizuje propagandę w "Wiadomościach". Tak źle w TVP jeszcze nie było

Wpis Piotra Osęki, naukowca, który poddał analizie propagandę w "Wiadomościach" serwowanych przez TVP, wywołał burzliwą dyskusję. Tak źle, jak teraz, w telewizji publicznej jeszcze nie było. Badacz porównuje obecny przekaz do tego z czasów PRL-u.

"Odkąd dobra zmiana zagościła w telewizji publicznej, dziennikarze (z reguły wymienieni na nowych) od razu przestali udawać, że próbują być obiektywni" - taką tezę wysnuł Piotr Osęka, który podjął się analizy naukowej przekazu TVP. Wniosków jest więcej, a każdy z nich może naprawdę szokować. Okazuje się, że programy Telewizji Polskiej, a zwłaszcza informacyjny -  "Wiadomości" oglądane są niemal tylko przez zwolenników PiS. Historyk i badacz przekazu telewizji z czasów PRL, Piotr Osęka, przeprowadził badania nad charakterem informacyjnym TVP i stwierdził, że między dwoma przypadkami, różnic jest coraz mniej.

Czy w Polsce jest miejsce tylko dla zwolenników PiS? Miażdżąca analiza TVP

Wybitny specjalista od czasów PRL podjął się analizy aktualnego przekazu TVP. Różnic między współczesną linią programową, a tą z czasów PRL-u, jak zauważa, jest coraz mniej. Wśród zasadniczych analogii Osęka wymienia m.in.: światopoglądową spójność przekazu i zdolność do konstruowania rzeczywistości w jednoraki sposób. -Wszystko po to - jak mówi badacz - aby ci, którzy nie zgadzają się z PiS-em, czuli, że nie ma dla nich w Polsce miejsca. Piotr Osęka najmocniej przyjrzał się specyfice "Wiadomości". Wnioski, które opublikował, mogą być dla niektórych zatrważające. Zdaniem badacza program przestał być źródłem pozyskiwania informacji, a stał się miejscem do wygłaszania linii programowej Prawa i Sprawiedliwości. Analiza zdanie po zdaniu wypowiedzi dziennikarzy TVP przez Piotra Osękę szybko przeobraziła się w dyskusję. Internauci przenieśli polemikę do social mediów, zwracając uwagę na wnioski badacza. Porównanie do "propagandy PRL" stało się pretekstem do wymiany poglądów przez Internautów. Badacz zwrócił także uwagę na wybór obrazów, cytowanych wypowiedzi i towarzyszących mu nastrojów. Wnioski wskazują, że w TVP jeszcze nigdy tak źle nie było. tvp propaganda WiadomościZOBACZ TAKŻE:
  1. Zbierał złom, teraz robi wielką karierę w PiS
  2. Rydzykowi się powodzi! Trzymajcie się krzeseł, wiemy ile zarobiła Telewizja Trwam
  3. Nie polecicie na wakacje. PiS wydał wszystko na propagandę, samoloty nie będą latać
       
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News