Druzgocące informacje TVP. Nie żyje narodowa bohaterka, jej śmierć to wielka strata dla Polaków

Druzgocące informacje TVP. Nie żyje narodowa bohaterka, jej śmierć to wielka strata dla Polaków Źródło: Pikio.pl

TVP doniosło o tragicznym zdarzeniu. Umarła jedna z polskich bohaterek, której zasługi docenili wszyscy. Cały kraj przeżywa żałobę po tej stracie.

TVP przekazało najgorszą informację. Jedna z wielokrotnie odznaczonych polskich bohaterek umarła. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego, podczas którego pełniła wiele bardzo ważnych ról. Jej oddanie dla walki o wolność Polski była doceniona przez najważniejsze osoby w państwie. Śmierć tej kobiety to bardzo smutna wiadomość dla całego społeczeństwa.

TVP poinformowało o śmierci wybitnej kobiety. Dla Polaków była bohaterką

Jak podaje TVP, 25 kwietnia zmarła 97-letnia uczestniczka Powstania Warszawskiego, Anna Borkiewicz-Celińska. Kobieta zostanie pochowana 8 maja na warszawskich Powązkach Wojskowych.

W czasach powstania pełniła wiele odpowiedzialnych funkcji: była łączniczką i sanitariuszką Armii Krajowej oraz żołnierzem w kobiecym oddziale "Dysk". Znano ją pod pseudonimami "Iza" oraz "Hanka". Pierwszą informację o śmierci bohaterki podało Muzeum Powstania Warszawskiego na swoim oficjalnym Twitterze.

- Z żalem żegnamy Annę Borkiewicz-Celińską „Hankę”, „Izę”. Harcerkę, łączniczkę i sanitariuszkę AK, żołnierza oddziału kobiecego „Dysk” i Grup Szturmowych Szarych Szeregów, uczestniczkę Powstania Warszawskiego w szeregach 2. kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka”. Cześć jej pamięci! - napisano. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zmarła wielka kobieta. Za swoje zasługi została wielokrotnie odznaczona

TVP przypomina, że za swoją postawę oraz dokonania podczas wojny Anna Borkiewicz-Celińska została odznaczona Krzyżem Walecznych, Medalem za Warszawę 1935-45, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Armii Krajowej, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945. Została także wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po wojnie poświęciła swoje życie historii, którą studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Mimo przeszkód, udało jej się uzyskać tytuł magistra. Później rozwijała swoją pasję w życiu zawodowym i pracowała między innymi Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk, była także była adiunktem w Instytucie Historii PAN.

Była także ochotniczką Straży Obywatelskiej. Zrobiła to, aby móc uczestniczyć w ochronie Muzeum Belwederskiego, którym zarządzał jej ojciec.

Śmierć Anny Borkiewicz-Celińskiej jest wielkim ciosem dla każdego Polaka. Historia Powstania Warszawskiego bez jej udziału z pewnością nie była taka sama. Stara pogrąży całe społeczeństwo w głębokiej żałobie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmierć Zbigniewa Wodeckiego była ciosem dla milionów. Tuż przed śmiercią powiedział STRASZLIWE słowa, które wbiją was w fotel. On wiedział! 
  2. Nie żyje znany reżyser. Przyszedł do szpitala z bólem nogi, ale już z niego nie wyszedł. Ta śmierć wstrząsnęła wszystkimi!
  3. Małgorzata Rozenek w stroju sprośnej uczennicy. Zdjęcie wbije was w fotele
  4. Rzekoma ofiara Bieniuka wydała wstrząsające oświadczenie. Nie możemy uwierzyć
  5. Synowa Katarzyny Dowbor pokazała swoją drugą twarz. Nikt nie znał jej od tej strony
  6. Cejrowski został wyrzucony z TVP. Podróżnik brutalnie szczerze o kulisach utraty pracy

Źródło: TVP Info

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News