Telewizja Publiczna ocenzurowała jeden ze skeczy kabaretu „Ani Mru Mru” i „Kabaretu Moralnego Niepokoju”, w którym artyści przedstawili obecny obóz władzy w krzywym zwierciadle. 

Chodzi o skecz „Gwiezdne wojny według PiS”, w którym najważniejsi politycy obozu władzy są przedstawieni jako postacie z kultowej serii filmów Georga Lucasa. Jarosław Kaczyński został w nim przedstawiony jako Imperator a premier Szydło, prezydent Duda i inni czołowi politycy PiS jako jego poplecznicy.

Jak się jednak okazuje, skecz został ocenzurowany przed emisją w Telewizji Publicznej. O sprawie poinformował Marcin Wójcik z Ani Mru Mru.

Z kabaretowego numeru, który bił rekordy popularności w sieci, został wycięty fragment, w którym Wójcik zapowiada rozpoczęcie „dorocznego balu Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem: przebudzenie mocy”. Cenzorzy usunęli słowa „Prawa i Sprawiedliwości”.

Marcin Wójcik nie kryje swojej irytacji i krytykuje takie podejście do kabaretu.

 – To się w pewnym momencie robi propaganda rodem z Korei Północnej. Jeżeli wychodzi premier polskiego rządu, a cała hala gwiżdże, a potem próbuje się wmówić ludziom, że to Niemcy gwizdali, to przypominają mi się czasy, kiedy Breżniewa podtrzymywano na trybunie i mówiono, że jest zdrowy, a on tak naprawdę ledwo żył. Ludziom wmawiali, że przed chwilą jeździł konno i jest zmęczony. Absurd. Żyjemy w XXI wieku. Przy tym przepływie informacji i próbie robienia z Polaków głupszych, niż są, no to musi być jakaś reakcja. Często jest to śmiech, a potem jest to śmiech przez łzy, że to się dzieje naprawdę – powiedział mediom Wójcik.

Poniżej publikujemy ocenzurowaną już wersję skeczu, która została wyemitowana na antenie drugiego programu Telewizji Publicznej.

https://www.youtube.com/watch?v=XrN9yyevhFQ

Wcześniej władze TVP zapowiedziały zmianę formuły dotyczącej programów kabaretowych puszczanych w stacji, według których dotychczasowi artyści i ich produkcje najprawdopodobniej nie będą mieli co liczyć na zbyt częste pojawianie się w TVP.

Należy również podkreślić, że kabarety Ani Mru Mru oraz Kabaret Moralnego Niepokoju w równym stopniu karykaturował rządy Platformy Obywatelskiej (np. popularne kabaretowe posiedzenia rządu).

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: dziennik.pl

...

Zobacz również

Zobacz również