Zasmucające do głębi doniesienia. Nie żyje redaktor naczelny kultowego polskiego pisma i jeden z najsłynniejszych polityków z południa kraju

Zasmucające do głębi doniesienia. Nie żyje redaktor naczelny kultowego polskiego pisma i jeden z najsłynniejszych polityków z południa kraju Źródło: Pixabay

TVP podzieliło się smutną informacją z południa Polski. Zmarł jeden z najważniejszych lokalnych polityków i działaczy, redaktor naczelny pisma "Hale i Dziedziny" i były burmistrz Zakopanego. Franciszka Bachledę-Księdzularza opłakuje rodzina i współpracownicy.

We wtorek wieczorem TVP przekazało bardzo poruszające wieści z Podhala. W wieku 72 lat zmarł zasłużony polityk, samorządowiec i aktywista z południa Polski. Zasługi Franciszka Bachledy-Księdzularza dla jego "małej ojczyzny" na zawsze pozostaną w pamięci mieszkańców Zakopanego, gdzie sprawował rolę burmistrza w latach 1994-1995. To dzięki niemu w latach 1987-1993 prężnie rozwijało się pismo "Hale i Dziedziny", w którym pełnił funkcję redaktora naczelnego. Jego śmierć to niepowetowana strata dla polskiej kultury i polityki.

TVP informuje o śmierci Franciszka Bachledy-Księdzularza

Jego zaangażowanie w sprawy Podhala nie ograniczało się do polityki i kultury. Wspierał również lokalne inicjatywy sportowe. Kierował Centralnym Ośrodkiem Sportu w Zakopanem i wspierał wiele inicjatyw, które ukształtowały obecny pejzaż polskiego sportu na południu kraju, w tym fascynację młodych ludzi skokami narciarskimi.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Istotna były dla niego też lokalna kultura i muzyka. Franciszek Bachleda-Księdzularz był kierownikiem i współtwórcą kilku góralskich zespołów folklorystycznych, między innymi Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" w Krakowie. Ponadto zajął się przekładem niektórych fragmentów Pisma Świętego na gwarę góralską. To unikatowa inicjatywa na skalę Polski.

Był mocno zaangażowany w lokalną politykę

Oprócz funkcji burmistrza Zakopanego, Franciszek Bachleda-Księdzularz pełnił również mandat radnego sejmiku województwa małopolskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej w latach 2010 - 2014. To kolejny sposób, w jaki starał przysłużyć się swojej ziemi ojczystej. W międzyczasie nie zaniedbał też lokalnego przemysłu. Współorganizował przedsiębiorstwo Geotermia Podhalańska i sprawował nad nim kierownictwo.

Dzisiaj grzeje: 1. Przed operacją pacjent zostawił na swoim ciele wiadomość dla lekarza. Chirurg przez 30 minut dochodził do siebie
2. Tragiczne wiadomości z centralnej Polski. Samolot runął na ziemię i stanął w ogniu, jest informacja o ofiarach

Jego wielkie zaangażowanie w sprawy lokalne z pewnością wyrosło na żyznym gruncie, jaki stanowiły jego studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Franciszek Bachleda-Księdzularz poświęcał się również działalności opozycyjnej za czasów PRL-u. W związku ze swoimi poglądami w czasie stanu wojennego był kilkanaście dni internowany.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kolejne świadczenie dla rodzin. Premier zapowiedział "wsparcie, jakiego nie było dotąd”
  2. Przed laty matka Kaczyńskich ujawniła własną tajemnicę. Powiedziała też, dlaczego Jarosław jest kawalerem
  3. Marta zobaczyła tytuł przelewu alimentów i zamarła. Od razu zagotowała się z wściekłości
  4. Nagły niesłychany dramat. Syn b. prezydenta Niemiec zadźgany na oczach tłumu
  5. Katarzyna Dowbor przeżywa bardzo trudne chwile. Stała się rzecz, której bała się od dawna

źródło: tvp info

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News