Właśnie po cichu rozstrzygnęły się losy TVP. Wielu Polaków nie może się pogodzić

Właśnie po cichu rozstrzygnęły się losy TVP. Wielu Polaków nie może się pogodzić Źródło: Wikipedia/Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl

Losy TVP właśnie zostały rozstrzygnięte. Wielu Polaków nie będzie w stanie uwierzyć w to, co ich czeka. Już od przyszłego roku czeka nas drastyczna podwyżka abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zarejestrowani użytkownicy telewizora zapłacą dużo więcej niż do tej pory. Wpływy wyniosą aż ok. 63 miliony złotych. Skąd taka decyzja?

Od 2021 roku czeka nas duża podwyżka abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wskutek tego TVP oraz Polskie Radio dostaną znaczny zastrzyk gotówki na "misję", która ma mieć wyższe koszty niż komercyjna konkurencja stacji. Wpływy z podwyżki wyniosą ok. 63 milionów złotych. To już druga podwyżka za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Abonament RTV zostanie podwyższony, losy TVP rozstrzygnięte

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 2021 roku powyższy abonament radiowo-telewizyjny o 7,9 proc. Oznacza to, że zarejestrowani użytkownicy telewizora zapłacą o 21,60 złotych więcej niż do tej pory. Łącznie daje to wpływ ok. 63 milionów złotych. 

W 2021 roku stawki abonamentu RTV za używanie odbiornika radiofonicznego wyniosą 7,50 złotych za miesiąc. Z kolei za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego - 24,50 złotych za miesiąc. Oznacza to wzrost za używanie odbiornika radiofonicznego o 0,50 złotych, w drugiej opcji będzie to wzrost o 1,80 złotych. Poprzednia podwyżka została wprowadzona w 2016 roku. Rocznie będzie to wzrost o 21,60 złotych więcej niż dotychczas.

W całym kraju z 13,5 miliona gospodarstw domowych, zaledwie 6.6 mln posiada zarejestrowany odbiornik. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie uzasadniła niczym swojej decyzji o podwyżce. Zapytał o to serwis Business Insider, jednak nie uzyskał odpowiedzi. Biuro prasowe milczy. 

Jak się okazuje, sytuacja mogła jednak wyglądać jeszcze gorzej. W ustawie o opłatach abonamentowych z 2005 roku widnieje zapis o tym, że opłata za używanie odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego wynosi 2,2 proc. minimalnego wynagrodzenia. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Powodem korzystania przez media takie jak TVP i Polskie Radio z państwowej kroplówki gotówki ma być potrzeba pieniędzy na "misję". To dlatego ma mieć wyższe koszta niż konkurencja komercyjna. Jeśli mowa o TVP, za misję uznano m.in. emisję filmów o tematyce wojennej ("Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego), emisję teatrów telewizji, programów informacyjnych czy emisję programów wyborczych - wynika ze sprawozdania Telewizji Polskiej z wykorzystania abonamentu. 

Dzisiaj grzeje: 1. Pół Polski objęte pomarańczową strefą. Bardzo duże niebezpieczeństwo, lepiej zostać w domu

2. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów

3. Nie żyje gwiazda głośnego hitu. Zgwałcił ją wnuk wpływowego polityka, matka przekazała informacje o jej śmierci

Ze sprawozdania za rok 2019, przedstawionego Radzie Mediów Narodowych, wynika, że w ubiegłym roku Telewizja Polska uzyskała przychód na poziomie 2,56 mld złotych. Pieniądze z abonamentów stanowiły ich podstawową część. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Aleksander Kwaśniewski był na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. Powiedział kilka słów do mikrofonu
  2. Media właśnie przekazały smutną wiadomość. Niestety, nie żyje
  3. Porażające nagranie z kościoła. W 22 sekundzie zaczyna się dramat
  4. Pozowała do zdjęć w sukni ślubnej. Nagle w jednej chwili doszło do tragedii
  5. Nowa, rewolucyjna zmiana w Banku Pekao. Przyda się szczególnie w czasie wakacji, klienci już mogą korzystać

Źródło: Business Insider

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News