Poloniści skomentowali słynne "paski" TVP. Porażająca opinia, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy

Poloniści skomentowali słynne "paski" TVP. Porażająca opinia, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy Źródło: screen/wiadomosci.tvp.pl

Paski z wiadomościami w TVP zostały poddane analizie. Jak manipuluje się opinią publiczną w "obiektywnych mediach publicznych"?

TVP jako kanał publiczny powinna pozostawać bezstronna, zwłaszcza w kwestiach politycznych. Jak to możliwe, że informacje na paskach u dołu ekranu wyrażają opinie i oceniają, zamiast przekazywać rzetelne informacje? Rada Języka Polskiego przyjrzała się temu zjawisku i przekazuje wyniki analizy.

O sprawozdaniu o języku informacji politycznej w Polsce w latach 2016 - 2017 opowiada członek Rady Języka Polskiego, dr habilitowany, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Rafał Zimny.

- Autorzy pasków w "Wiadomościach" traktują język nie jako dobro społeczne, ale jako instrument w walce politycznej, służący jednemu podmiotowi politycznemu w celu kreacji własnej wizji świata i narzucania jej obywatelom - komentuje wyniki badań RJP.

Rada Języka Polskiego jest zobowiązana przedstawiać parlamentowi sprawozdanie ze stanu ochrony języka polskiego, co dwa lata. Wcześniej zajmowała się m.in. promocją polszczyzny przez polskie ambasady i konsulaty oraz sprawnością komunikacyjną materiałów kierowanych do obywateli przez ministerstwa i urzędy centralne. Tematy wybiera sama Rada. 

W tym roku padło na paski "Wiadomości" TVP, ponieważ jest to nadawca publiczny, który czerpie środki z pieniędzy podatników. W latach 2016 - 2017 informacje w nich umieszczane wzbudziły wiele kontrowersji. RJP postanowiła im się przyjrzeć od strony językowej.

W wybranym przedziale czasowym uzbierało się bardzo dużo materiału do analizy, ok. 8 - 9 tysięcy pasków. To zbyt wiele by wszytko przeanalizować, dlatego odrzucono tematy gospodarcze, obyczajowe czy sportowe, a skupiono się na ściśle politycznych. Spośród nich wybrano 13 najważniejszych wydarzeń politycznych, takich jak walka o Trybunał Konstytucyjny, komisja reprywatyzacyjna, afera Amber Gold, protest lekarzy rezydentów czy program 500+. Wykonano badania jakościowe z elementami badania ilościowego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wyniki okazały się szokujące

Pierwszą rzeczą, która rzuciła się w oczy, była wyraźna tendencja do unikania mówienia o stronie rządzącej, a jeśli już coś się pojawiło, to wyłącznie pozytywnie. Pośród 306 pasków, tylko dwukrotnie padła nazwa PiS, za to 34 razy Platforma Obywatelska, PO lub opozycja. O pozostałych partiach również niewiele się mówi. Podobnie jest z nazwiskami polityków. Dominują tych z PO, a dużo rzadziej podawane są nazwiska członków pozostałych ugrupowań. A w jakim kontekście się pojawiają?

- Niemal wyłącznie negatywnym. Cytaty na paskach też niemal wyłącznie pochodzą z wypowiedzi polityków PO. I są tak dobrane, że mają dezawuować albo ośmieszać - ujawnia dr habilitowany Rafał Zimny.

TVP dopuściła się wielu nadużyć, umieszczając nazwiska osób negatywnie kojarzonych, by zdezawuować wydarzenia, które z tymi osobami mają niewiele wspólnego. Przykładem może być chociażby plenerowa impreza sylwestrowa, na której pojawił się Adam Michnik i na której przemówił. Nie był on organizatorem, ani nawet głównym gościem, jednak Telewizja Polska na pasku w "Wiadomościach" zaczęła informację od "Sylwester z Michnikiem". Oznaczałoby to, że wydarzenie jest z gruntu złe, ponieważ pojawił się na nim Adam Michnik.

Rada Języka Polskiego wyliczyła, że jedynie co czwarty tekst zapowiadający materiał polityczny jest informacją pozbawioną oceny. Wynika z tego fakt, że TVP częściej przekazuje widzom własną opinię na dany temat, niż rzetelne informacje pozbawione oceny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka legendarnej polskiej aktorki zginęła w TRAGICZNYM wypadku. Była zjawiskowo piękna
  2. TRAGICZNA katastrofa lotnicza! Właśnie ZGINĄŁ kochany przez miliony muzyk
  3. Marta Kaczyńska jest w kolejnej ciąży?! Wielkie poruszenie po jej najnowszym zdjęciu (FOTO)
  4. Potężna burza wokół Anny Muchy. Fani pytają jej, jak po tym, co zrobiła, może wracać do męża i dziecka
  5. Koszmarna katastrofa lotnicza przy granicy z Polską. Nikt nie przeżył
  6. Dramatyczne słowa żony zabitego Adamowicza. Wyznała smutną prawdę i zamieściła zdjęcia

Źródło: fakty.interia.pl

Następny artykuł