TVP paski wiadomości
screen/wiadomosci.tvp.pl
Maja Lachowicz - 30 Maja 2019

Poloniści skomentowali słynne "paski" TVP. Porażająca opinia, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy

Paski z wiadomościami w TVP zostały poddane analizie. Jak manipuluje się opinią publiczną w "obiektywnych mediach publicznych"?

TVP jako kanał publiczny powinna pozostawać bezstronna, zwłaszcza w kwestiach politycznych. Jak to możliwe, że informacje na paskach u dołu ekranu wyrażają opinie i oceniają, zamiast przekazywać rzetelne informacje? Rada Języka Polskiego przyjrzała się temu zjawisku i przekazuje wyniki analizy.

O sprawozdaniu o języku informacji politycznej w Polsce w latach 2016 - 2017 opowiada członek Rady Języka Polskiego, dr habilitowany, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Rafał Zimny.

- Autorzy pasków w "Wiadomościach" traktują język nie jako dobro społeczne, ale jako instrument w walce politycznej, służący jednemu podmiotowi politycznemu w celu kreacji własnej wizji świata i narzucania jej obywatelom - komentuje wyniki badań RJP.

Ania Wyszkoni zgasiła Michała WiśniewskiegoAnia Wyszkoni zgasiła Wiśniewskiego jednym zdaniem. Michał publicznie obraził jej mężaCzytaj dalej

Rada Języka Polskiego jest zobowiązana przedstawiać parlamentowi sprawozdanie ze stanu ochrony języka polskiego, co dwa lata. Wcześniej zajmowała się m.in. promocją polszczyzny przez polskie ambasady i konsulaty oraz sprawnością komunikacyjną materiałów kierowanych do obywateli przez ministerstwa i urzędy centralne. Tematy wybiera sama Rada.

W tym roku padło na paski "Wiadomości" TVP, ponieważ jest to nadawca publiczny, który czerpie środki z pieniędzy podatników. W latach 2016 - 2017 informacje w nich umieszczane wzbudziły wiele kontrowersji. RJP postanowiła im się przyjrzeć od strony językowej.

W wybranym przedziale czasowym uzbierało się bardzo dużo materiału do analizy, ok. 8 - 9 tysięcy pasków. To zbyt wiele by wszytko przeanalizować, dlatego odrzucono tematy gospodarcze, obyczajowe czy sportowe, a skupiono się na ściśle politycznych. Spośród nich wybrano 13 najważniejszych wydarzeń politycznych, takich jak walka o Trybunał Konstytucyjny, komisja reprywatyzacyjna, afera Amber Gold, protest lekarzy rezydentów czy program 500+. Wykonano badania jakościowe z elementami badania ilościowego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Depresja13 znanych Polaków, którzy zostali dotknięci chorobą psychiczną. Przykre historie sławCzytaj dalej

Wyniki okazały się szokujące

Pierwszą rzeczą, która rzuciła się w oczy, była wyraźna tendencja do unikania mówienia o stronie rządzącej, a jeśli już coś się pojawiło, to wyłącznie pozytywnie. Pośród 306 pasków, tylko dwukrotnie padła nazwa PiS, za to 34 razy Platforma Obywatelska, PO lub opozycja. O pozostałych partiach również niewiele się mówi. Podobnie jest z nazwiskami polityków. Dominują tych z PO, a dużo rzadziej podawane są nazwiska członków pozostałych ugrupowań. A w jakim kontekście się pojawiają?

- Niemal wyłącznie negatywnym. Cytaty na paskach też niemal wyłącznie pochodzą z wypowiedzi polityków PO. I są tak dobrane, że mają dezawuować albo ośmieszać - ujawnia dr habilitowany Rafał Zimny.

TVP dopuściła się wielu nadużyć, umieszczając nazwiska osób negatywnie kojarzonych, by zdezawuować wydarzenia, które z tymi osobami mają niewiele wspólnego. Przykładem może być chociażby plenerowa impreza sylwestrowa, na której pojawił się Adam Michnik i na której przemówił. Nie był on organizatorem, ani nawet głównym gościem, jednak Telewizja Polska na pasku w "Wiadomościach" zaczęła informację od "Sylwester z Michnikiem". Oznaczałoby to, że wydarzenie jest z gruntu złe, ponieważ pojawił się na nim Adam Michnik.

Rada Języka Polskiego wyliczyła, że jedynie co czwarty tekst zapowiadający materiał polityczny jest informacją pozbawioną oceny. Wynika z tego fakt, że TVP częściej przekazuje widzom własną opinię na dany temat, niż rzetelne informacje pozbawione oceny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka legendarnej polskiej aktorki zginęła w TRAGICZNYM wypadku. Była zjawiskowo piękna
  2. TRAGICZNA katastrofa lotnicza! Właśnie ZGINĄŁ kochany przez miliony muzyk
  3. Marta Kaczyńska jest w kolejnej ciąży?! Wielkie poruszenie po jej najnowszym zdjęciu (FOTO)
  4. Potężna burza wokół Anny Muchy. Fani pytają jej, jak po tym, co zrobiła, może wracać do męża i dziecka
  5. Koszmarna katastrofa lotnicza przy granicy z Polską. Nikt nie przeżył
  6. Dramatyczne słowa żony zabitego Adamowicza. Wyznała smutną prawdę i zamieściła zdjęcia

Krzysztof JackowskiNajbardziej odjechane wizje Krzysztofa Jackowskiego. Aż dziw, że ktoś w to wierzyCzytaj dalej

Źródło: fakty.interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News