Nie żyje wielki Polak. TVP przekazało smutne informacje, jego śmierć to ogromna strata dla nas wszystkich

Nie żyje wielki Polak. TVP przekazało smutne informacje, jego śmierć to ogromna strata dla nas wszystkich Źródło: .

TVP przekazało tragiczną informację. Zmarł bardzo ważny człowiek, jego zasługi dla Polski są nieocenione. To wielka strata dla całego narodu.

TVP zasmuciło miliony rodaków okropną wieścią. Jak podaje stacja, nie żyje wybitny człowiek, który zrobił dla kraju bardzo wiele, jego zasługi są nieocenione. Teraz każdy Polak głęboko przeżywa stratę wyjątkowego mężczyzny, który wykazał się prawdziwym patriotyzmem.

TVP przekazało wieści o tragedii. Nie żyje bardzo ważna osoba

Dzięki stacji TVP Polskę obiegła wieść o śmierci pułkownika Eryka Jankowskiego, żołnierza drugiego Korpusu Polskiego. Dowódcą oddziału był sam generał Władysław Anders. Ponadto, był uczestnikiem walk pod Monte Cassiono i Piedimonte San Germano. Podczas tych walk odniósł rany, jednak udało mu się wydobrzeć.

Weteran został wielokrotnie odznaczony. Dostał między innymi Srebrny Krzyż Virtuti Militari, Krzyż walecznych i Krzyż Monte Cassino. Pułkownik często wspominał dawne walki, a o jednej z nich powiedział bardzo poruszające słowa.

-  Wejście na górę nie było łatwe. Żeby dostać się na pozycje blisko klasztoru, trzeba było przejść 13 km pieszo. Przejść można było tylko wąskimi ścieżkami między skałami, na szczęście na niektórych odcinkach między skałami Niemcy nas nie widzieli. Oni doskonale wiedzieli, gdzie są te przejścia i ciągle je ostrzeliwali. Nad głowami przelatywały kule. Tu pamiętam, że niektórzy chłopcy z mojego szwadronu nie wytrzymywali tego napięcia i wychodzili z tej dróżki, żeby schować się za skałą, i nie wiadomo, co się z nimi później stało - mówił.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Cały kraj pogrąża się w żałobie. To wielka strata dla całego społeczeństwa

Eryk Jankowski do końca życia był ceniony za swoje zasługi przez najważniejsze osoby w kraju. Jeszcze w 2017 roku został odwiedzony przez specjalną delegację składającą się z przedstawicieli władz, którzy w 73. rocznicę bitwy o Monte Cassino wręczyć weteranowi kolejne odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, medal Pro Patria i medal Obrońcy Ojczyzny 1939-1945.

O niewyobrażalnej stracie poinformował szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, na swoim Twitterze.

- Smutna wiadomość z Rzymu. Zmarł płk Eryk Jankowski, żołnierz 2 Korpusu, uczestnik walk o Monte Cassino, jeden z ostatnich kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari - napisał.

To okropne wydarzenie dla wszystkich Polaków, którzy ze smutkiem żegnają tak wielkiego człowieka. Cały kraj pogrąża się w żałobie po oddanym żołnierzu, który nie bał się walczyć o rzeczy najważniejsze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska przekroczyła wszelkie granice. Pokazała coś, czego żaden Polak się nie spodziewał! Fani nie mogą dojść do siebie po tym, co zobaczyli!
  2. Matka zabiła z zimną krwią niepełnosprawnego syna. Jej wytłumaczenie zwali was z nóg! Stracicie wiarę w ludzkość, jak to usłyszycie
  3. Poprosili Edytę Górniak, by jeszcze raz zaśpiewała hymn Polski. Jej reakcja zwala z nóg
  4. PKO BP zwraca klientom ogromne pieniądze. Wiadomo, komu się należą
  5. Przestaną wypłacać 500 plus na dzieci. Wiadomo już, którzy Polacy stracą świadczenie
  6. W nocy fala uderzy z całą mocą. Alerty służb dla północy Polski, mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło: TVP Info

Następny artykuł