TVN przekazał smutną informację. Nie żyje wielki Polak

TVN przekazał smutną informację. Nie żyje wielki Polak Źródło: Pikio.pl

TVN przekazał bardzo smutną informację. Bohater narodowy, lekarz i wielki patriota nie żyje. Tak smutnego początku dnia na antenie stacji nie było już od bardzo dawna.

TVN zaczął dzień od podania bardzo smutnej informacji. Wczoraj, tj. 1 kwietnia 2019, zmarł bohater narodowy, którego pamięć była wielokrotnie czczona przez władze państwowe. Jan Bohdan Gliński 'Gbur', lekarz, wojskowy i uczestnik Powstania Warszawskiego odszedł w wieku 104 lat.

TVN informuje o śmierci bohatera Powstania Warszawskiego

O śmierci jednego z żołnierzy, walczącego w lecie 1944 roku, poinformowały TVN i Muzeum Powstania Warszawskiego, które uczciły pamięć powstańca.

- Zmarł Jan Bohdan Gliński 'Gbur', 'Doktór Jan'. Podczas Powstania Warszawskiego był lekarzem w Zgrupowaniu 'Gurt'. Prowadził punkt sanitarny przy ulicy Nowogrodzkiej 34. Miał 104 lata. Cześć jego pamięci!" - przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zmarły uczestnik walk o Warszawę był wielokrotnie odznaczane przez władze państwowe, które doceniły wkład medyka w walki o niepodległą Polskę. Zmarły żołnierz swój udział w wojnie zaczął już w 1939 roku, biorąc udział w Kampanii Wrześniowej. Po opanowaniu władzy w Warszawie przez nazistów był członkiem Armii Krajowej. Zza swoje zasługi otrzymał Oficerski Order Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jan Bohdan Gliński wspominał Powstanie

Pomimo swojego zaawansowanego wieku, Gliński wielokrotnie pojawiał się w mediach i opowiadał o przebiegu walk w okupowanej Warszawie. On, jako sanitariusz prowadzący punkt opatrunkowy, zaryzykował bardzo dużo biorąc udział w Powstaniu. Zaledwie na kilka miesięcy przed ogłoszeniem buntu przeciwko Niemcom, lekarzowi urodziło się dziecko.

- Nie było żadnej wątpliwości. Byłem lekarzem Armii Krajowej, a żona z córeczką wyjechały do Kielc, tak że w domu byłem sam. Miałem przydzieloną grupę sanitariuszek, przeszkolonych przez Armię Krajową. Chociaż były bardzo młode, były bardzo patriotyczne. [...] Widok pędzonych przed niemieckim czołgiem ludzi i strzelanina Niemców to było chyba najgorsze - wspominał swój udział w walkach "Gbur"

W jednym z ostatnich wywiadów bohater Armii Krajowej postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami z młodzieżą, mówiąc, że "ma nadzieje, że już nie będzie więcej takich wojen". Przekazał, co jest najważniejszą wartością, towarzyszącą mu przez całe życie.

- Po za tym uważam, że celem człowieka jest pomoc potrzebującemu. Pomoc drugiemu człowiekowi, okazanie mu życzliwości, nieraz współczucia - to jest dla mnie najważniejsze - podsumował bohater narodowy.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Ten sekret Anny Jantar wyszedł na jaw po jej śmierci! Nikt nie sądził, że TO nią tak wstrząśnie!
  2. Legendarna polska piosenkarka była katowana przez męża. "Wylądowałam w szpitalu". Jej kariera wisiała na włosku
  3. Koszmarny dramat Poli Raksy. Mąż bezlitośnie ją upokorzył, coś strasznego
  4. Jak wykonać paznokcie hybrydowe w domu? Najprostsze sposoby
  5. Doda nie chce mieć dzieci. Powód podzielił społeczeństwo
  6. Rodzice gwałcili swoje 6 tygodniowe dziecko. Maleństwo było rozerwane od środka

Źródło: TVN

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News