TVN promował już najróżniejszych ludzi. Od celebrytów, przez kucharzy, aż po początkujących artystów. Jednak, poza celebryckim show, stacja ta proponuje swoim telewidzom również reportaże interwencyjne. Bohaterem jednego z nich stał się kandydat w nadchodzących wyborach samorządowych, który miał powiązania z nazistami.

TVN w styczniu tego roku wyemitował reportaż przedstawiający bulwersujące zachowanie członków Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Dziennikarze nagrali z ukrycia imprezę na cześć Adolfa Hitlera, a konkretniej jego 128 urodzin. Cała uroczystość odbywała się w lesie pod Wodzisławiem Śląskim, gdzie jej członkowie, ubrani głównie w mundury SS, zajadali się tortem ze swastyką. Dało się również usłyszeć toasty – „za Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę”.

Ówczesnym wiceszefem Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność był człowiek, który teraz startuje do śląskiego sejmiku, z list Ruchu Narodowego – Jacek Szumny.

TVN ujawnił niewygodną prawdę

Główny zainteresowany nie był obecny na wyżej opisanych obchodach. Jednak jako osoba kierująca kontrowersyjnym stowarzyszeniem zabrał głos w sprawie. Jacek Szumny oświadczył, że nie miał zielonego pojęcia o tym, że organizacja pod jego przywództwem objawia zachowania przejawiające fascynację neonazistami.

Takiej wersji trzyma się również Ruch Narodowy, który wpisał Jacka Szumnego jako jedynkę na swoich listach.

– Fakt, że ktoś przez jakiś okres pozostawał w jednej organizacji z kimś, kto w moim przekonaniu okazał się świrem, nie może go dyskwalifikować. Zresztą od wielu lat był nieaktywnym członkiem tego stowarzyszenia – powiedział w rozmowie z portalem rp.pl Robert Winnicki, szef Ruchu Narodowego.

Jest coś jeszcze

Obchody urodzin Hitlera to nie jedyny materiał obciążający kandydata Ruchu Narodowego. TVN ujawnił również materiały, na których widać, jak na festiwalu Orle Gniazdo, którego Jacek Szumny był organizatorem, tłumy hajlują do swastyki. Mężczyzna zapiera się, że jest to nic nie znaczący, zwykły ruch ręki:

– Tylko trzeba to teraz udowodnić, że to jest na przykład gest hitlerowski. Ja mogę powiedzieć, że to jest machanie ręką – odrzekł potencjalny polityk.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Czym zajmuje się córka Macierewicza? Zaskakujące! 10 największych sekretów polityka

Błędy przeszłości

Czy rzeczywiście takie „małe” błędy przeszłości nie powinny być brane pod uwagę w doborze osób rządzących? Z takim poglądem nie zgadza się socjolog, dr. hab. Rafał Pankowski:

– Cała Polska widziała w reportażu, jaką ideologię wyznaje Duma i Nowoczesność, której czołowym działaczem był przez lata Jacek Lanuszny, asystent posła. Nieudolnie próbował tłumaczyć, że nazistowski salut „Sieg Heil” to tylko machanie ręką. Wydawałoby się, że ujawnienie udziału w tego typu działalności eliminuje z życia publicznego w Polsce, ale Ruch Narodowy po raz kolejny pokazuje, że reprezentuje najbardziej skrajne środowiska nacjonalistycznej subkultury – komentuje całą sprawę mężczyzna.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uważajcie na swoich bliskich. Naciągacze zbijają fortunę na naiwnych seniorach
  2. Kroiła tylko warzywa na sałatkę. Nagle stało się coś co sprawiło, że wbiła mężowi nóż w serce
  3. Policja szuka gwałciciela psów, właścicielka błaga o pomoc. Kim on jest?!
  4. Jak zorganizować imprezę niespodziankę? Zaskoczysz wszystkich gości!

Bawią do łez! Najgorsze polskie plakaty wyborcze wszech czasów