Profesor Dowbor próbował się zabić. Złapali go i torturowali, aż prąd wypalił mu dziurę w nodze

Profesor Dowbor próbował się zabić. Złapali go i torturowali, aż prąd wypalił mu dziurę w nodze Źródło: archiwum prywatne

TVN opublikował wywiad z profesorem Dowborem. Rozmowa z uczonym jest przerażająca ze względu na to, co musiał przejść w swoim życiu. Tortury, którym był poddawany potrafią zmrozić krew w żyłach.

TVN zainteresował się życiem profesora Dowbora, który ma do opowiedzenia wiele wstrząsających historii. w pewnym momencie swojego życia stał się ofiarą bestialskich tortur, po których zostały mu głębokie blizny zarówno fizyczne, jaki i psychiczne. Opis jego przeżyć budzi prawdziwe przerażenie.

Dziennikarz TVN rozmawia z profesorem po przejściach

Ladislau Dowbor, syn Polaków urodzony na pograniczu francusko-hiszpańskim, jest wyjątkową postacią - profesor ekonomii, doradca prezydenta Brazylii, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Sao Paulo, konsultant sekretarza generalnego i agend ONZ. Na przełomie lat 60. i 70. był także bojownikiem, partyzantem miejskim. Wtedy też napadał na banki oraz zdobywał broń, a jego działalność sprowadziła na niego wiele problemów. Został aresztowany.

Profesor doskonale wiedział, że areszt oznacza tortury. Wspomina, ze przeszedł przez cały program wymyślnych sposobów na zadawanie bólu. Oprawcy za wszelką cenę chcieli wiedzieć, gdzie są pieniądze i uważali, że doprowadzając uczonego do rozpaczy uda im się uzyskać pożądane informacje. Przez nich Ladislau Dowbor wycierpiał nieludzkie męki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Razili go prądem, aż wypalili skórę

Profesor wspomina, jak wyglądały tortury. Oprawcy nie chcieli cofnąć się przed niczym, aby tylko uzyskać interesujące ich informacje. Wymyślili zestaw bardzo bolesnych,wymagających ogromnej wytrzymałości czynności, które złamałyby niejedną osobę.

- Wieszają cię za kolana, nagiego, nogi obwiązują drutem elektrycznym - opowiada Dowbor dziennikarzowi TVN.

Później było tylko gorzej. Jedną z męczarń, jakie uczony zapamiętał najlepiej, jest rażenie prądem. Dziś został po nim tylko ślad na nodze, jednak wtedy były potwornym przeżyciem, z jakim musiał sobie radzić.

- Przywiązywali mi drut elektryczny, ale żeby nie było śladów, to jego końcówka była owinięta mokrą watą. Mnie torturowali tak długo, że aż wypalili dziurę w nodze - powiedział.

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiana gwiazda przez lata ukrywała straszliwą chorobę. Ślady na ciele zasłaniała makijażem, teraz choroba zaatakowała jej twarz [ZDJĘCIA]
2. Nie żyje bohaterka najsłynniejszego ślubu w Polsce

Okres pobytu w areszcie był dla niego tak ciężki, że mężczyzna marzył o śmierci, która mogłaby ukrócić jego męki, próbował się nawet zabić. Profesorowi udało się jednak przetrwać, a w czerwcu 1970 roku wyszedł na wolność. Dziś traumatyczne doświadczenia są tylko wspomnieniem, jednak wracanie myślami do tych strasznych dni z pewnością jest dla niego bardzo bolesne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Potrzebujesz gotówki? Istnieją dwa banalne sposoby, żeby szybko ją zdobyć
  2. Będzie NOWE 500 PLUS! Dostaną zarabiający poniżej 6 tys. złotych
  3. Uwielbiana gwiazda przez lata ukrywała straszliwą chorobę. Ślady na ciele zasłaniała makijażem, teraz choroba zaatakowała jej twarz [ZDJĘCIA]
  4. Zadźgał żonę. Podał powód, opisuje go jedno słowo
  5. Elżbieta II ukrywała chorobę. Wszystko wyszło na jaw, gdy kamery uchwyciły posiniaczone dłonie królowej
  6. Zaszczekał i ocalił rodzinę. Sam nie przeżył, pies bohater

Źródło: TVN 24

Następny artykuł