Bardzo smutne wiadomości TVN. Nie żyje jeden z najbardziej zasłużonych Polaków

Bardzo smutne wiadomości TVN. Nie żyje jeden z najbardziej zasłużonych Polaków Źródło: wikipedia

TVN przekazał dzisiaj smutne wieści o śmierci zasłużonego Polaka. Kawaler wielu orderów, wielokrotnie odznaczany przez rząd. Zmarł w wieku 92 lat.

TVN poinformowało o śmierci zasłużonego obywatela Polski, która miał swój udział w walce o niepodległość kraju. Kawaler orderu Virtuti Militari oraz Krzyża Walecznych odszedł od nas 3 lipca.

TVN podaje smutne wieści. Nie żyje zasłużony Polak

Zmarł uczestnik Powstania Warszawskiego, Tytus Karlikowski, walczący pod pseudonimami "Tytus" oraz "Wąż". 92-latek miał wyjątkowe zasługi dla kraju. Urodził się w 1927 roku, a kiedy wybuchło powstanie, miał jedynie 17 lat. Był harcerzem, w trakcie wojny działał w Szarych Szeregach i uczestniczył w akcjach małego sabotażu.

- Mały sabotaż polegał na tym, że rozklejaliśmy różne plakaty, różne ulotki ośmieszające Niemców, w ramach Akcji "N", ulotki niemieckie, rozbijanie sklepów Meinla, co do dzisiaj pamiętam bardzo dobrze - opowiadał.

Aby móc czynnie walczyć w Szarych Szeregach, które rekrutowały jedynie osoby pełnoletnie, skłamał w kwestii swojego wieku. W dniu wybuchu powstania brał udział w walkach w rejonie ulic Zielnej, Marszałkowskiej oraz Świętokrzyskiej. Był członkiem słynnego batalionu "Zośka". Został ciężko ranny podczas walk o cmentarze na warszawskiej Woli. Przeżył bombardowanie szpitala polowego. W efekcie odniesionych ran stracił wzrok w jednym oku, czucie lewej ręki, oraz częściowo władzę w nodze.

Tytus Karlikowski był wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi

Po wojnie Tytus Karlikowski zajmował się pomocą w ekshumacji swoich kolegów z batalionu, pomagał również w tworzeniu Kwater Wojennych na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym.

DALSZA CZĘŚĆ  TEKSTU POD GALERIĄ

Gdy ucichły echa wojny, kontynuował edukację. W 1951 roku obronił dyplom magistra na wydziale leśnym SGGW. Zajmował się profilaktyką przeciwpożarową w lasach. W latach 1981-1987 był przewodniczącym w organach ONZ - zasiadał w Working Group for Forest Fire.

Wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi. Otrzymał najwyższe wyróżnienie wojskowe w Polsce - Virtuti Militari. Jego zasługi doceniło także ZHP, które również go wielokrotnie odznaczało.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NIE ŻYJE znana aktorka, miała 47 lat. Osierociła troje małych dzieci
  2. Żony Braci Golec to prawdziwe góralskie piękności. Nie uwierzycie, jak wyglądają ukochane słynnych braci
  3. Jest oficjalne oświadczenie prawników ws. informacji o rozwodzie Kate i Williama
  4. Mąż dowiedział się, że żona go zdradza. Poniżył kobietę w najgorszy możliwy sposób
  5. Anja Rubik przyszła na imprezę Vogue z całkiem nagimi piersiami. Tak, CAŁKIEM nagimi
  6. Wakacje zamieniły się w piekło, 6 osób nie żyje, 190 rannych. Porażające informacje TVN

Źródło: TVN

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News