Tusk mówi dość! Wytacza śmiertelne działa przeciwko PiS

Tusk mówi dość! Wytacza śmiertelne działa przeciwko PiS

Bardzo ostry post Donalda Tuska w serwisie Twitter wywołał prawdziwą burzę. Przewodniczący Rady Europejskiej najprawdopodobniej rozpoczyna tym samym na dobre kampanię wyborczą. Pytaniem bez odpowiedzi jest: prezydencką czy parlamentarną? 

Tym razem były premier ocenia ostatnie poczynania rządu w sprawie relacji z Ukrainą. Tusk posunął się w swojej krytyce do zarzutu, który może na dobre pogrzebać szanse PiS w przyszłych wyborach. Jeżeli bowiem podejrzenia byłego premiera okazałyby się trafne - to byłby koniec partii. - Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie - napisał. Tym samym Donald Tusk zasugerował podejrzaną bliskość między Warszawą a Kremlem. Jeżeli rząd PiS rzeczywiście wykonywałby zadania, narzucane przez Rosję - zarzut byłego premiera okazałby się dla partii śmiertelny.

Napięte stosunki

Stosunki polsko-ukraińskie są ostatnio bardzo napięte. Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski oświadczył kilka dni temu, że Polska uruchamia "procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski". Wczoraj polski rząd doprowadził do zatrzymania Światosława Szeremeta, sekretarza ukraińskiej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych na przejściu granicznym w Medyce. Jest jednak nadzieja na rozstrzygnięcie sporu o polsko-ukraińską politykę historyczną. - Oba kraje uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta po posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy. W swoim poście Donald Tusk odnosi się również do kwestii zagrożenia praworządności, na jakie wskazała ostatnio Bruksela. Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję wzywającą rząd Beaty Szydło do przestrzegania zasad praworządności i praw podstawowych, zapisanych w Traktacie o UE. Europosłowie zainicjowali też procedurę zmierzającą do uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu. Skutkiem tej procedury może być objęcie Polski sankcjami.. Nie jest jednak pewne, jaki kształt miałyby przyjąć oraz czy dotyczyłyby polskiej gospodarki, czy może polityków związanych z obozem rządzącym. Twitter Źródło: wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News