Aż trudno uwierzyć w to, co mówi Donald Tusk. Wielka Brytania walczyła o Brexit, a może się okazać, że wcale do niego nie dojdzie. Wszyscy przeciwnicy Unii Europejskiej są w szoku.

Jeszcze niedawno widzieliśmy radość Brytyjczyków po ogłoszeniu wyniku referendum. Wielka Brytania zagłosowała, że chce wyjść z Unii Europejskiej i rozpoczęła negocjacje. Są one długie i burzliwe. Jak mówi Donald Tusk, wszystko teraz zależy od Londynu. Dodaje też, że wyjście ze Wspólnoty nie jest wcale przesądzone.

Czeka nas najcięższy test. Jeśli go oblejemy, negocjacje zakończą się naszą porażką. Musimy zachować jedność niezależnie od kierunku rozmów. Jak to się skończy, zależy od Londynu: porozumieniem, brakiem porozumienia lub brakiem Brexitu. Jednak w każdym z tych scenariuszy obronimy nasze wspólne interesy, tylko będąc razem – powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim Donald Tusk.

Jednak błąd

Jak podają media, słowa przewodniczącego Rady Europejskiej odbiły się szerokim echem w Wielkiej Brytanii. Jest pewne, że odnoszą się do premier Theresy May i zawirowań w brytyjskiej polityce – przedłużającej się pierwszej fazy rozmów i ustępstw Londynu w ostatnich tygodniach.

Według agencji Bloomberg wypowiedź Tuska ma związek z przekonaniem całej Unii Europejskiej o tym, że Wielka Brytania popełnia wielki błąd i odważna deklaracja polityczna z jej strony może cały Brexit odwrócić.

„Chcemy uczciwego porozumienia”

Jean-Claude Juncker podczas debaty w Parlamencie Europejskim zapewniał z kolei, iż komisja pracuje z założeniem, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Komisja nie negocjuje we wrogim nastroju. Chcemy osiągnąć porozumienie. Ci, którzy nie życzą sobie porozumienia, nie znajdą poparcia w Komisji. Chcemy uczciwego porozumienia. I będziemy je mieli – zadeklarował.

Gazeta Wyborcza podaje, że te słowa mogą być odpowiedzią na krytykę ze strony Nicka Timothy’ego, byłego szefa kancelarii May, który napisał na Twitterze, że „niektórzy w Brukseli” wcale nie chcą porozumienia i zamierzają ukarać Londyn za odejście.

Źródło: wiadomości.wp.pl

Zobacz również

Jak wielki majątek ma Korwin-Mikke? Szok! Najbogatsi polscy europosłowie [ZOBACZ!]


Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

Zobacz również