Tusk szokuje całą Europę! Brexitu nie będzie

Tusk szokuje całą Europę! Brexitu nie będzie

Aż trudno uwierzyć w to, co mówi Donald Tusk. Wielka Brytania walczyła o Brexit, a może się okazać, że wcale do niego nie dojdzie. Wszyscy przeciwnicy Unii Europejskiej są w szoku.

Jeszcze niedawno widzieliśmy radość Brytyjczyków po ogłoszeniu wyniku referendum. Wielka Brytania zagłosowała, że chce wyjść z Unii Europejskiej i rozpoczęła negocjacje. Są one długie i burzliwe. Jak mówi Donald Tusk, wszystko teraz zależy od Londynu. Dodaje też, że wyjście ze Wspólnoty nie jest wcale przesądzone. - Czeka nas najcięższy test. Jeśli go oblejemy, negocjacje zakończą się naszą porażką. Musimy zachować jedność niezależnie od kierunku rozmów. Jak to się skończy, zależy od Londynu: porozumieniem, brakiem porozumienia lub brakiem Brexitu. Jednak w każdym z tych scenariuszy obronimy nasze wspólne interesy, tylko będąc razem - powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim Donald Tusk.

Jednak błąd

Jak podają media, słowa przewodniczącego Rady Europejskiej odbiły się szerokim echem w Wielkiej Brytanii. Jest pewne, że odnoszą się do premier Theresy May i zawirowań w brytyjskiej polityce - przedłużającej się pierwszej fazy rozmów i ustępstw Londynu w ostatnich tygodniach. Według agencji Bloomberg wypowiedź Tuska ma związek z przekonaniem całej Unii Europejskiej o tym, że Wielka Brytania popełnia wielki błąd i odważna deklaracja polityczna z jej strony może cały Brexit odwrócić.

"Chcemy uczciwego porozumienia"

Jean-Claude Juncker podczas debaty w Parlamencie Europejskim zapewniał z kolei, iż komisja pracuje z założeniem, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - Komisja nie negocjuje we wrogim nastroju. Chcemy osiągnąć porozumienie. Ci, którzy nie życzą sobie porozumienia, nie znajdą poparcia w Komisji. Chcemy uczciwego porozumienia. I będziemy je mieli - zadeklarował. Gazeta Wyborcza podaje, że te słowa mogą być odpowiedzią na krytykę ze strony Nicka Timothy’ego, byłego szefa kancelarii May, który napisał na Twitterze, że „niektórzy w Brukseli” wcale nie chcą porozumienia i zamierzają ukarać Londyn za odejście. Źródło: wiadomości.wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News