Zauważyłem, że jest pewna wspólna cecha spotów wyborczych Platformy Obywatelskiej, Twojego Ruchu oraz Prawa i Sprawiedliwości. Właściwie są to dwie cechy. Po pierwsze wszystkie trzy produkcje są mało kreatywne i sztampowe. Po drugie wszystkie traktują kampanię zdecydowanie od strony negatywnej.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że twórcy spotów nie mają po prostu nic do zaoferowania wyborcom. Być może zdają sobie sprawę z tego, że choć mogą obiecać złote góry, wielu Polaków najzwyczajniej w świecie nie da się po raz kolejny nabrać. Przyjęli więc mało wyszukaną taktykę atakowania przeciwnika. W przypadku partii Jarosława Kaczyńskiego objawia się to w wytykaniu porażek działaczy Platformy, co jest o tyle mało oryginalne, że PiS niewiele innego robi w okresie poza kampanią wyborczą.

Donald Tusk postanowił pójść o krok dalej i wysłał oglądającym spot Polakom wiadomość podprogową, że jeśli nie wybiorą Platformy to czekają nas wichry wojny. Podkreśla, że Platforma to bezpieczeństwo i stabilny rozwój, a polityczni rywale mają przynieść jedynie niepokój i zagrożenie. Twórcy spotu zaznaczają, że partia rządząca cieszy się zaufaniem sojuszników, a jej przywódca jest przewidywalny i szanowany przez świat. Wysyła przy okazji wiadomość, że nie można powiedzieć tego o opozycji. Wszystko dopełniają wieńczące spot słowa premiera, że prawdziwą stawką tych wyborów jest bezpieczeństwo Polski.

Jeśli chodzi o spot Twojego Ruchu, to klasycznie nic merytorycznego w nim nie ma. Palikot połączył agresję pisowskiego spotu ze straszeniem rodem z dzieła platformersów. Jednym słowem, albo głos na nas, albo do koryta dorwą się ?polityczne knury?, czyli jednym słowem obecna elita wraz z partią Kaczyńskiego. Nie dowiadujemy się nic o planach Twojego Ruchu, tylko czy takowe w ogóle są?

Podsumowując, wydaje mi się, że ta kampania będzie należeć do najgorszych od lat. Politycy wiedzą, że obietnice i ujmowanie polityki od strony pozytywnej nic już nie dadzą. Przerzucono się na zastraszanie i permanentne obrzucanie przeciwników mięsem. Klasę, póki co trzyma chyba jedynie spot Ruchu Narodowego. Aha, bym zapomniał. Nowością są żałosne memy, które królują na partyjnych profilach na Facebooku. Jeśli tak ma wyglądać kampania wyborcza, to ja dziękuję.

Naczelny poganiacz kmiotów z polskiej sceny politycznej, biesiadnik i artysta