Od momentu gdy Platforma Obywatelska przegrała ostatnie wybory prezydenckie i parlamentarne, co chwila politycy i niektóre media wypuszczają temat powrotu byłego premiera Donalda Tuska do polskiej polityki. Według nich to właśnie przewodniczący Rady Europy jest jedynym politykiem, który z sukcesem może stanąć do walki z obecnym obozem władzy. Tusk odniósł się wreszcie do wszystkich doniesień i spekulacji w rozmowie z „Polityką”.

Po tym gdy Platforma Obywatelska przegrała wybory prezydenckie i parlamentarne, a jej notowania w sondażach zaczęły spadać ostro w dół, politycy PO i przychylne im media co jakiś czas wypuszczali temat ewentualnego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Według nich, tylko były premier ma szanse i zdolności na pokonanie Jarosława Kaczyńskiego i jego formacji.

Dotychczas milczący w tej kwestii przewodniczący Rady Europy odniósł się do wszystkich spekulacji w rozmowie z tygodnikiem „Polityka”.

 –  Miło się słucha opowieści o “powrocie na białym koniu”, ale to iluzja. Tu trzeba kilku lat bardzo ciężkiej pracy wielu ludzi. Żeby odsunąć tę ekipę od władzy, opozycja musi wygrać po prostu przyszłe wybory, a nie szukać łatwych dróg na skróty – powiedział Tusk w rozmowie z „Polityką” dodając, że jego powrót nic nie zmieni i PiS będzie rządził nadal przez kolejne 3 lata.

Jak jednak przyznaje były premier, po stronie aktualnej opozycji nie ma nikogo z odpowiednią charyzmą kto by się nadawał na lidera i poprowadził swoje środowisko do zwycięstwa w następnych wyborach. Cała opozycja jest natomiast według Tuska „rozbita i bez pomysłu”.

Przewodniczący Rady Europejskiej dodaje, że głównym przeciwnikiem politycznym obecnego obozu władzy nie jest aktualnie Platforma Obywatelska czy inne formacje polityczne, a opinia społeczna i spontaniczne ruchy obywatelskie.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: polityka

...

Zobacz również