Szykuje się rewolucja w Unii Europejskiej. Dotyczy ona wszystkich państw i wszystkich przywódców. Wymyślił ją Donald Tusk, by wypracować kompromis w UE. Czy mu się to uda?

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, we wtorek wieczorem opublikował „Program Przywódców”, którego przygotowania miał się podjąć. Jest to odpowiedź na przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Tusk najpierw rozmawiał ze wszystkimi przywódacami państw, by pogodzić „energię Macrona” z unijnymi metodami pracy. Pragnie też, aby nie reformowano Unii od zera tylko zostawić to co dobre i sprawdzone.

Powinniśmy się skupić na praktycznych rozwiązaniach dla realnych problemów obywateli UE. To oznacza zmiany, ale nie dla samego faktu zmian, lecz w celu przywrócenia ludziom poczucia stabilności, bezpieczeństwa, przewidywalności, a także wiary w przyszłość – dodaje Donald Tusk i zaznacza, że zmiany muszą być wprowadzone krok po kroku, a nie gwałtownie.

Jak twierdzy szef Rady Europejskiej, być może jest nadwrażliwy na punkcie jedności, ale jest również przekonany, że to właśnie ta jedność jest największą silą całej wspólnoty. W czasie spotkań z przywódcami państw Tusk ustalił, że reformy muszą zaczynać się od powolnych i żmudnych zmian akceptowalnych dla wszystkich członków UE. Jeżeli ten pomysł zawiedzie, to dopiero wtedy zawiązywałaby się współpraca w ramach mniejszych klubów w UE.

Źródło: wprost.pl

...

Zobacz również

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!