Unijna kasa może odlecieć z Polski. Tusk ostrzega: To wina ostatniej decyzji PiS

Unijna kasa może odlecieć z Polski. Tusk ostrzega: To wina ostatniej decyzji PiS Źródło: fot. wikimedi commons - Ryszard Hołubowicz/ Piotr Drabik

Przewodniczący Komisji Europejskiej Donald Tusk ostrzegł polski rząd przed konsekwencjami, jakie może spowodować ostatnia decyzja PiS. Jego zdaniem, Unia Europejska jest w stanie zabrać Polsce miliony złotych z dotacji.

Donald Tusk przestrzega, że nielegalne zdaniem unijnych urzędników uchwalenie budżetu może mieć dla Polski poważne konsekwencje. Według Tuska, realne jest nawet wstrzymanie dotacji z Unii Europejskiej.

- Jest [...] rzecz, być może w perspektywie najbliższego roku, a nie tygodnia, najważniejsza: to pewność, że budżet naszego państwa został uchwalony we właściwy, legalny sposób. […] Nie możemy pozwolić, by Polska była w tej przestrzeni ryzyka, że ma budżet, który nie do końca jest legalny. - tłumaczył.

Przewodniczący RE zaznaczył również, że w interesie Polski jest, aby jak najszybciej zakończono kryzys sejmowy spowodowany między innymi kontrowersyjnym uchwaleniem budżetu na bieżący rok. Według Tuska, następny krok należy do PiS.

 - Odpowiedzialność zawsze w dużo większym stopniu spoczywa na władzy, dlatego nie mam wątpliwości, że to rolą władzy, PiS-u i szefostwa parlamentu jest uczynienie tego pierwszego kroku, aby dać przestrzeń do kompromisu. - powiedział premier.
Tusk został zapytany, czy Unia Europejska może zabrać Polsce dotacje w związku z budzącym wątpliwości przegłosowaniem budżetu.
- Każdy, kto będzie miał złą wolę i będzie dociekliwie chciał sprawdzać prawną sytuację Polski z dwuznacznie uchwalonym budżetem, będzie miał mocne argumenty. Trzeba zrobić wszystko by nikt, kto będzie chciał wykorzystywać tę sytuację, tych argumentów nie miał. - dodaje.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News