Donald Tusk skrytykował postawę Niemców, którzy mają pretensje do innych krajów Europy w sprawie napływu uchodźców do Europy. Według niego, ci nie zostali pozostawieni sami sobie w obliczu lawinowo napływających uchodźców. „To jest tak samo nieprawdziwe, jak oskarżenia, że otwarte granice niemieckie spowodowały kryzys” – powiedział były premier Polski.

W udzielonym gazecie Bild wywiadzie, Donald Tusk stwierdził, że Niemcy niesłusznie czują się poszkodowani przez inne kraje w związku z kryzysem migracyjnym. Jego zdaniem, kraj Angeli Merkel przybiera postawę męczeńską tak jakby sam musiał mierzyć się z falą migracji.

„Inne kraje, biorąc pod uwagę liczbę ich ludności, też przyjęły wielu uchodźców. Niemcy nie zostały pozostawione same sobie i nie powinny udawać męczennika” – skomentował Tusk.

W tym samym wywiadzie były premier chwalił także poczynania Angeli Merkel. Wartości jakie zawiera w sobie jej polityka mają być bowiem „fundamentem Europy”. Mowa o „poczuciu odpowiedzialności, moralności i wartości”. Tusk przypomniał także, iż możliwości Starego Kontynentu są ograniczone i przekonali się o tym sami Niemcy.

„Europa nie może w sposób nieograniczony przyjmować uchodźców. Niemcy też to teraz zrozumiały” – stwierdził.

Tusk oświadczył jednak, że „sytuacja jest teraz pod kontrolą”. Według niego, taką kontrolę ma zapewniać umowa między Unią a Turcją i zamknięcie granicy grecko-macedońskiej.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: wprost.pl
pt

...

Zobacz również