Tusk ma poważny problem. Oprócz Polski, dwa inne państwa nie chcą jego reelekcji

Tusk ma poważny problem. Oprócz Polski, dwa inne państwa nie chcą jego reelekcji

Ryszard Czarnecki od kilku dni często wypowiada się na temat Donalda Tuska. Najpierw głośno przedstawił zarzuty, które prokuratura powinna przedstawić politykowi. Teraz przekonuje, że nie tylko Polska nie popiera byłego premiera w wyścigu o następną kadencję.

Według Czarneckiego sceptycznie nastawione są do Tuska Szwecja oraz Włochy.

- Z tego co wiem, na dzisiaj dwa rządy UE na pewno Donalda Tuska nie poparły. Mówię tutaj o rządzie Włoch i rządzie Królestwa Szwecji, ale słyszymy też o kolejnych, które wstrzymują się ze swoją decyzją, więc sprawa się toczy - powiedział Ryszard Czarnecki.

- Rząd maltański – a teraz mamy prezydencję tego małego, ale uroczego państwa, półroczną w Unii – on oficjalnie prowadzi rozmowy z poszczególnymi krajami. Nie słyszałem, żeby była już rozmowa z rządem polskim. Sam Donald Tusk się do polskiego rządu nie zgłaszał, co jest ewenementem. W 60-letniej historii EWG, a potem Unii Europejskiej nie było takiej sytuacji, żeby ktoś, kandydat na najwyższe stanowisko w UE, nie prosił o pomoc własnego rządu - dodaje.

Co ciekawe, jeszcze w maju ubiegłego roku Czarnecki zapewniał na łamach Rzeczpospolitej, że PiS będzie solidarny z Polakiem. Obiecał też poparcie Jarosława Kaczyńskiego dla Tuska. Wszystko jednak wskazuje na to, że polityk ma krótką pamięć, a jego obietnice są warte tyle co dochód narodowy San Escobar.

 – Platforma Obywatelska, atakując europosła Janusza Wojciechowskiego kandydującego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, złamała niepisaną zasadę obowiązującą w polskiej polityce: głosujemy na swoich. Ale Jarosław Kaczyński nie poświęci zasad w imię rewanżu. Jeśli Tusk nie zostanie ponownie szefem Rady Europejskiej, to nie na skutek akcji rządu Prawa i Sprawiedliwości, lecz braku poparcia innych państw. Nasze będzie miał: w przeciwieństwie do jego macierzystej partii nasz lider nie złamie zasady mówiącej, że Polak głosuje na Polaka – napisał w Rzeczpospolitej Czarnecki.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News