Premier Beata Szydło może pocieszać się, że unijne władze nie krytykują jedynie jej rządu. Tym razem Donald Tusk w gorzkich słowach wypowiedział się o poczynaniach Theresy May.

Najnowsza wypowiedź Przewodniczącego Rady Europejskiej dotyczy brytyjskiej oferty w sprawie zagwarantowania praw obywatelom Unii Europejskiej przebywającym na terenie Wielkiej Brytanii. Donald Tusk inaczej jednak ją sobie wyobrażał i po raz pierwszy tak otwarcie skrytykował premier Wielkiej Brytanii.

Moja pierwsze wrażanie jest takie, że oferta Wielkiej Brytanii jest poniżej naszych oczekiwań i może pogorszyć sytuację obywateli – oznajmił Donald Tusk w czasie swojej konferencji prasowej, co międzynarodowi komentatorzy odebrali jako frontalny atak w stronę premier May.

Premier Wielkiej Brytanii zapewniała, że chce zapewnić obywatelom Unii Europejskiej jak najwięcej pewności i sprawiedliwego traktowania. Najwyraźniej jednak ona i Donald Tusk rozumieją te pojęcia kompletnie inaczej.

W nadesłanej przez Theresę May propozycji nie znalazły się szczegóły procedur ani odniesienia do jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE, na które liczyli przywódcy wspólnoty. Jest to kolejna sprawa, w której poglądy rządu Wielkiej Brytanii całkowicie różnią się od tych prezentowanych przez najważniejszych unijnych polityków.

źródło: rmf24.pl

...

Zobacz również